wtorek, 23 kwietnia, 2024

Żylaki to nie tylko nieestetyczny defekt. Zdeformowane, poszerzone i przebarwione żyły stają się z czasem coraz bardziej widoczne, głównie na łydkach i udach oraz pod kolanami. Przyczyną ich występowania jest nieprawidłowe krążenie krwi. Krew, zamiast wrócić do serca, zalega bowiem w żyłach, nadmiernie je poszerzając. Żylaki powodują ponadto szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak ból, dyskomfort, opuchlizna, uczucie ciężkich nóg czy też nocne skurcze. Właściwa profilaktyka jest szczególnie istotna u osób obciążonych genetycznie, mających pracę stojącą, z nadwagą bądź też po urazach.

Profilaktyka przeciw żylakom

W tym przypadku ważne jest, by unikać długotrwałego stania i siedzenia. W przypadku takiego charakteru pracy warto wykonywać regularnie ćwiczenia (np. napinanie stóp i łydek przy biurku, spacer po biurze). Należy unikać zakładania nogi na nogę, a odpoczywając warto unieść nieco nogi. Ważna jest też dieta, eliminacja spożywania alkoholu i utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Należy oczywiście dbać o aktywność fizyczną, ale wskazane jest unikanie podnoszenia ciężarów. Także długie, gorące kąpiele czy regularne korzystanie z sauny sprzyjają powstawaniu żylaków. Zastosowanie tych kilku powyższych zasad może uchronić nas przed żylakami. Zapewne warto wprowadzić te reguły w życie również, gdy pierwsze objawy żylaków stają się widoczne.

Sposoby walki z żylakami

Gdy żylaki już powstały, należy skonsultować się z lekarzem. Istnieją dwa podejścia mające na celu leczenie żylaków – zachowawcze i chirurgiczne. Lekarz na podstawie oceny zaawansowania choroby i uciążliwości objawów oraz stanu zdrowia pacjenta wybiera jedną ze ścieżek leczenia. Leczenie zachowawcze polega na przyjmowaniu leków, które co prawda nie likwidują żylaków, ale pomagają z uciążliwymi objawami. Drugie podejście to po prostu operacja na żylaki.

Trwałe usuwanie żylaków

Jeśli żylaki są drobne, lekarz może zalecić dwa rodzaje zabiegów – skleroterapię (wstrzyknięcie związku chemicznego do światła żyły powodujące zrośnięcie się żyły) lub serię zabiegów laserowego usuwanie pajączków. U osób, u których doszło do poważnych powikłań żylaków (stany zapalne, silny ból) usuwanie żylaków następuje drogą operacyjną. Operacja na żylaki niestety nie chroni przed powstawaniem nowych zmian. Warto też dodać, że każdy zabieg niesie ze sobą możliwe konsekwencje zdrowotne. Również usuwanie żylaków może przynieść zatem niepożądane komplikacje.

Powikłania po leczeniu

Podstawowymi powikłaniami po leczeniu żylaków są przebarwienia, nekroza oraz matting. Przebarwienia będące konsekwencją skleroterapii, wynikają z zamknięcia pewnej ilości krwi w naczyniu (dotyczą około 15% przypadków). Większość z nich ustępuje samoistnie do pół roku, a niektóre pozostają na stałe (można usuwać je laserem). Natomiast nekroza, czyli martwica, spowodowana jest tym, że wstrzyknięty środek zniszczył nie tylko żyłę, ale także tkankę wokół niej. Wynaczynienie się środka następuje wówczas, gdy zamykane naczynie pęknie bądź dożylne podanie środka przebiega nieprawidłowo. Niestety nekroza może powodować ból. Jest to rzadkie powikłanie, a jego leczenie trwa od 1 do 2 miesięcy. Ewentualne przebarwienia po nekrozie można próbować usunąć laserem. Z kolei czerwone, drobne pajączki to matting, to ewentualna konsekwencja zabiegów chirurgicznych na żylaki. Jest defektem kosmetycznym, gdyż matting może samoczynnie zaniknąć do ok. pół roku po zabiegu. Niestety może też znacznie zwiększyć swój zasięg. W przypadku usunięcia mattingu proponowana jest kolejna skleroterapia zamykająca niewydolne naczynia, które powodują powstawanie taki zmian.

Żylaki to nie tylko problem estetyczny, ale też szereg innych, poważnych dolegliwości. Warto dbać zatem o właściwą profilaktykę. Leczenie żylaków bywa bowiem żmudne, trudne, a radykalne metody mogą wiązać się z powikłaniami.