piątek, 19 kwietnia, 2024

Rolety to jeden z najważniejszych sojuszników w walce z upałem. Dobrze dobrane nie tylko ochronią pomieszczenie przed słonecznym nagrzaniem, ale także przyczynią się do poprawy jakości naszego snu. Oprócz ochronnych funkcji, pełnią też ważną rolę reprezentacyjną, znacznie wpływając na design pokoju. Szczególnie ważne są rolety balkonowe, które istotnie wpływają na przyjazny charakter wnętrza salonu. Jakie rodzaje rolet są dostępne na rynku i czym kierować się przy ich wyborze?

Klasyczne rozwiązanie

Dużą popularnością cieszą się bardzo praktyczne rolety dzień-noc. Konstrukcja tych rolet umożliwia regulację przepuszczania promieni słonecznych bez potrzeby ich podnoszenia. Wszystko dzięki regulowanym poziomym pasom, które zatrzymują lub wpuszczają światło. Ten rodzaj rolet charakteryzuje się delikatną budową, co eliminuje hałas podczas starcia z podmuchami wiatru. Również ich regulacja nie generuje hałasu, dlatego też jest to idealne rozwiązanie dla pokoju dziecięcego. Rolety dzień-noc to opcja bardzo ekonomiczna – ich ceny zaczynają się już od 30 zł. Są także proste w montażu i demontażu.
Równie popularne są rolety materiałowe wolnowiszące. Ich działanie polega na zatrzymaniu światła przez zwarty materiał. Poziom ochrony reguluje się opuszczaniem rolet od góry okna. Decydując się na takie rolety, trzeba pamiętać, że z racji na luźną formę zawieszenia, w wyniku podmuchów wiatru, mogą generować drobny hałas.

Rolety plisowane

Niezwykle elegancki rodzaj rolet, który od lat cieszy się powodzeniem. Ich prosta, harmonijkowa budowa pozwala na ich rozwijanie zarówno od góry jak i dołu okna. Dzięki temu, rolety plisowane umożliwiają precyzyjną regulację wpadającego światła polegającą na możliwości zasłonięcia wybranego fragmentu, który jest źródłem irytujących promieni słonecznych. Dzięki temu, mamy możliwość wykreować bardziej przyjazne, dzienne światło. Prawidłowo zamontowane, przylegają do szyby, co gwarantuje łatwy dostęp do klamki. Cechują się bezinwazyjnością, prostym montażem i cichą reakcją na wiatr. Rolety plisowane są wprost przeznaczone dla okien balkonowych – bardzo efektywnie prezentują się na większych przestrzeniach. Idealnie nadają się także jako ochrona przed światłem w biurach.

Rolety łatwe w montażu

Montując rolety, nie zawsze mamy do dyspozycji techniczną pomoc, a często robimy to po raz pierwszy. Jeśli zależy nam na niezależności w zakładaniu rolet i jego prostocie, doskonale sprawdzą się bezinwazyjne rolety z systemem click. Ich montaż nie wymaga dodatkowych narzędzi w postaci wiertarki czy kołków rozporowych, nie ma też potrzeby składania poszczególnych części – roleta do bezinwazyjnego montażu jest już gotowa do zamocowania na oknie. Ta szybka technika oparta jest na specjalnych uchwytach przytrzymujących roletę w jednym miejscu. Są to rolety zupełnie bezinwazyjne, które ściąga się tak łatwo jak zakłada. To doskonała opcja dla osób wynajmujących mieszkanie chwilowo, które chcą kreować design bez konieczności zgody właściciela mieszkania. Takie rolety znajdziemy najczęściej wśród rolet wolnowiszących materiałowych oraz dzień-noc. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na instrukcję obsługi, żeby upewnić się że posiadają system click.

Przemyślane rolety mogą bardzo ułatwić życie. Zaczynając od komfortowego samopoczucia podczas upałów, kończąc na łatwości montażu. Są też ważnym środkiem w zadbaniu o dyskrecję swojej rodziny. Przed ich wyborem warto przemyśleć ich rodzaje pod kątem budynku i pomieszczeń, w których będą zamontowane. Warto też przemyśleć oczekiwania dotyczące ich montażu.

źródło: sklep.mardom.com.pl – rolety i karnisze producent