czwartek, 22 sierpnia, 2024

Okap kuchenny to niezbędny element wyposażenia każdej kuchni. Jego działanie ma wpływ na wentylację całego pomieszczenia. Jakie należy o niego dbać, by nie dopuścić do powstawania awarii?

Redukcja oparów

Głównym zadaniem każdego okapu jest usuwanie nadmiaru wilgoci, która wytwarzana jest podczas gotowania. W trosce o właściwe działanie urządzenia sami możemy zredukować ilość oparów, która powstaje w kuchni. Wystarczy, że nie będziemy gotować obiadu czy kolacji w garnku bez przykrycia. Użycie przykrywki nie tylko odciąża okap, lecz także zapewnia lepszy obieg wysokiej temperatury wewnątrz naczynia i przyspiesza proces gotowania. Dzięki temu oszczędzamy czas oraz energię. Rodzaj kuchenki również ma wpływ na ilość wilgoci, będącej skutkiem ubocznym jej użytkowania. Najlepsze efekty osiągniemy, używając płyty indukcyjnej. Najwięcej oparów wytworzy się natomiast podczas gotowania na tradycyjnej kuchence gazowej.

Odpowiednia wentylacja kuchni

Okap ma niebagatelne znaczenie dla odpowiedniej wentylacji kuchni. W tej kwestii jednak również nie powinniśmy polegać jedynie na jego działaniu. Zadbajmy o to, aby dostęp do kanałów wentylacyjnych nie był utrudniony. Absolutnie nie wolno nam niczym zasłaniać bądź zastawiać kratki wentylacyjnej. Warto też często otwierać okna kuchenne, szczególnie, jeśli są to okna plastikowe. Dobrze jest zadbać o dodatkowe nawiewniki, montowane na okiennych ramach. W czasie gdy temperatury na zewnątrz są zbyt niskie na pozostawianie okien otwartych, w wentylacji w kuchni może pomóc też uchylenie drzwi.

Czyszczenie okapu i wymiana filtrów

Bardzo ważne dla sprawnego działania okapu jest jego regularne czyszczenie. Brudny okap nie tylko wygląda nieestetycznie, lecz także nie spełnia swojej podstawowej roli, czyli nie usuwa nadmiaru wilgoci z kuchni. Do czyszczenia okapu przystępujemy po uprzednim odłączeniu urządzenia od prądu. W przeciwnym przypadku możemy niepotrzebnie narazić się na niebezpieczeństwo. Następnie odłączamy od okapu te elementy, które nie są do niego trwale przymocowane, jak siatki oraz filtry. Możemy umyć je w zmywarce lub w kuchennym zlewie. Do ich czyszczenia używamy środków, które łatwo rozpuszczają tłuszcz. Najprościej jest użyć zwykłego płynu do mycia naczyń. Jeżeli elementy okapu są pokryte grubszą warstwą osadu, zaczynamy od ich namoczenia. Dzięki temu łatwiej będzie pozbyć się brudu. Umyte siatki oraz filtry dokładnie suszymy. Na koniec czyścimy również zewnętrzną osłonę okapu. Środki czyszczące dobieramy do materiału, z którego jest ona wykonana. Nie zapominajmy również o regularnej wymianie filtrów okapu na nowe. Ich zużycie zależy przede wszystkim od stopnia eksploatacji.

Serwisowanie okapu

Każdy sprzęt AGD, nawet jeśli jest prawidłowo użytkowany, prędzej czy później ulega awarii. Jeżeli zaobserwujemy usterkę w działaniu naszego okapu, nie musimy od razu spisywać go na straty. Zamiast tego skontaktujmy się z serwisem urządzeń AGD. Do najczęstszych awarii okapów zaliczyć można między innymi uszkodzenie światła oraz nieprawidłową wentylację. Możemy spotkać się również z sytuacją, że okap, po krótkim czasie użytkowania, samoistnie się wyłącza. Usterki są nieuniknione, ważne jest jednak, aby szybko im zaradzić. Serwisanci AGD sprawnie poradzą sobie z tego typu problemami.

Podsumowując, dbanie o okap kuchenny opiera się na kilku czynnikach. Zaliczamy do nich: redukcję oparów, odpowiednią wentylację kuchni oraz regularne czyszczenie urządzenia. W przypadku awarii okapu po pomoc należy zwrócić się do serwisu urządzeń AGD.