czwartek, 30 listopada, 2023

Powstanie skryptu phpBB służącego do funkcjonowania forum internetowego było bardzo zaawansowanym i niezwykle wymagającym projektem. Na początku jego działania nie miał on żadnej konkurencji w grupie bezpłatnych skryptów, dlatego szybko zdobył wielu użytkowników. Wraz z upływem czasu i wzrostem jego popularności, w rozwój tego niekomercyjnego wówczas przedsięwzięcia, zaczęły angażować się kolejne osoby. Być może nie wszyscy wiedzą, że hakerom udało się złamać zabezpieczenie oprogramowania, co zmuszało jego autorów do udoskonalania phpBB i dawało im cenną wiedzę na przyszłość. Z całym projektem wiąże się wiele ciekawych informacji, które warto poznać.

Funkcjonowanie phpBB 

Skrypt phpBB obecnie na tle innych tego typu projektów wyróżnia się ilością dostępnych styli. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest on tak naprawdę prekursorem darmowych for internetowych. Niektórzy użytkownicy skarżą się na zbyt duże obciążenie bazy i istnienie wielu, często nieprzydatnych modyfikacji. Pomimo tych zastrzeżeń stale znajduje zainteresowanie u wielu osób. Trzeba jednak wiedzieć, że ewolucja serwisów społecznościowych, takich jak Facebook, przyczyniła się do zastopowania rozwoju skryptu phpBB.

Spolszczenie skryptu phpBB

Swego czasu skrypt phpBB miał miliony użytkowników. Nie obyło się zatem bez pewnej afery dotyczącej poboru spolszczenia phpBB ze strony phpBBhelp.pl. Wszyscy, którzy pobrali taką paczkę instrukcyjną z tej właśnie strony padli ofiarą złodzieja haseł. Ostrzeżenie o takim procederze wyszło od zaniepokojonego użytkownika i zostało opublikowane w sieci. Ta sytuacja nie wpłynęła znacznie na zaufanie względem tego otwartego oprogramowania, gdyż to właśnie dzięki opensource odkryto tego typu praktykę.

Wywnioskować można zatem, że skrypt phpBB czas świetności ma za sobą. Jednakże wszyscy będą pamiętać jego rolę i wielkie znaczenie dla rozwoju niekomercyjnych skryptów. To wielki projekt z niezwykłą historią, która w pewnym stopniu trwa do dziś. Rozpoczął się od gry jego autora w grę Counter Strike a zakończył na platformie sklepów internetowych Sky-Shop.