wtorek, 23 kwietnia, 2024

Pawilon ogrodowy albo namiot ogrodowy to sposób na stworzenie jadalni czy też wygodnego kącika do relaksacji w przydomowym ogrodzie lub na działce. W poniższym artykule podpowiemy, czy lepiej będzie samodzielnie wykonać pawilony ogrodowe, czy może wybrać wersje gotowe. Scharakteryzujemy również wygląd klasycznego pawilonu ogrodowego.

Czym jest pawilon ogrodowy?

Pawilon ogrodowy to sposób na urządzenie zacisznego miejsca do biesiadowania na świeżym powietrzu. W starszych ogrodach nierzadko znajdują się spore drzewa, pod którymi znaleźć można trochę cienia, ustawiając w tym miejscu stół czy leżaki. Nierzadko w takich miejscach zlokalizowane są też pergole albo altanki. Co jednak zrobić, jeśli mamy zupełnie nową działkę, bez jakiejkolwiek roślinności i nie chcemy dodatkowych zabudowań wokół domu? Zapewne warto wtedy rozważyć zakup namiotu ogrodowego.

Czy pawilon ogrodowy musi znaleźć się na stałe w ogrodzie?

Na pewno nie będzie konieczne umieszczenie pawilonu w ogrodzie na stałe. W internetowych sklepach ogrodniczych i z wyposażeniem wnętrz dostępne są różnorodne pawilony ogrodowe, mające konstrukcję składaną. Po zakończeniu sezonu można je oczywiście bez problemu zdemontować.

Pawilon ogrodowy – gotowy zestaw czy może samodzielne wykonanie?

Pawilon ogrodowy ma dosyć prostą konstrukcję. Na ogół składa się bowiem z metalowych rurek tworzących stelaż (czasami z drewnianych pali), nieprzemakalnego poszycia oraz podłogi. Samodzielne wykonanie pawilonu ogrodowego nie będzie trudne, jednakże jeżeli nie mamy zbyt dużo czasu i cierpliwości do takiego rodzaju prac, możemy wybrać zestaw gotowy, który trzeba tylko złożyć we właściwy sposób. Proces ten jest stosunkowo szybki i prosty. Gotowe zestawy w wersji podstawowej zwykle nie mają podłogi. Można ją jednak bardzo łatwo wykonać, wylewając pod konstrukcję beton lub układając kostkę, płytki czy deskowanie.

Charakterystyka pawilonu

Pawilon ogrodowy może być całkowicie zamknięty, półotwarty albo otwarty. Świetnym rozwiązaniem będzie wybranie namiotu mającego dwie zamknięte ściany i dwie otwarte. Możemy również zamontować kolejne ściany w razie zaistnienia takiej potrzeby, a później zdemontować je, jeżeli nie będą nam już potrzebne. Kolejna kwestia, która powinna zostać wzięta pod uwagę to materiał, z którego będzie wykonany pawilon ogrodowy. Konstrukcja musi być bowiem wytrzymała i solidna. Najlepiej, jeżeli stelaż wykonany będzie z grubszych rur metalowych. Dzięki czemu można być spokojnym, iż silniejszy wiatr nie przewróci naszej konstrukcji. Na rynku dostępne są także pawilony ogrodowe ze sztucznego tworzywa, niemniej jednak są one mniej stabilne. Możemy również wybrać moduły drewniane, które są bardziej wytrzymałe, ale trudno będzie przenieść taką konstrukcję na inne miejsce.

Materiał, z którego wykonano pawilon ogrodowy

Nie bez znaczenia pozostaje również materiał, który pokrywa konstrukcję – należy mieć na uwadze, aby był odporny na działanie słońca i nieprzemakalny. Ostatnim istotnym czynnikiem podczas wyboru pawilonu będzie jego rozmiar. Musimy dokładnie przemyśleć, ilu osobom ma on służyć oraz w jakich celach. Jeżeli planujemy większe imprezy w plenerze, warto będzie wybrać wyższą i szerszą konstrukcję. Jeśli zamierzamy siedzieć pod nim wyłącznie z rodziną, możemy wybrać mały pawilon ogrodowy.

Warto podkreślić, iż pawilon ogrodowy może być idealną alternatywą dla altany ogrodowej, gdyż ma wiele zastosowań, jego zamontowanie jest łatwe, a nieskomplikowana konstrukcja pozwala na przenoszenie go z miejsca na miejsce.