piątek, 19 kwietnia, 2024

Nitowanie to technika polegająca na łączeniu rozmaitych materiałów płaskich oraz cienkościennych za pomocą specjalnych pręcików, które składają się z łba, trzpienia i zakuwki. Stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego spawania, ponieważ nie wymaga posiadania zaawansowanych umiejętności, a dodatkowo pochłania mniej czasu. Nity powszechnie wykorzystywane są m.in. do trwałego zespalania części plastikowych.

Egzemplarze zrywalne wiodą prym

W przypadku elementów plastikowych sprawdzają się nity wykonane zarówno z wytrzymałej stali nierdzewnej, jak i lekkiego tworzywa sztucznego czy praktycznego aluminium (z łbem kulistym, stożkowym, grzybkowym lub walcowym). Ostateczny wybór zależy w ogromnej mierze od specyfiki danego podłoża i poziomu jego miękkości. Za wyjątkowo uniwersalne uznawane są zwłaszcza nity zrywalne, których zastosowanie z jednej strony niweluje koszty technologiczne, z drugiej zaś gwarantuje uzyskanie optymalnej siły zacisku. Często służą do montowania korytek kablowych, listew podłogowych, komponentów urządzeń elektronicznych, uchwytów łazienkowych, zabawek dla dzieci, odbojników ochronnych, domofonów, zderzaków pojazdów, nadkoli i wykładzin samochodowych. Ich niezaprzeczalną zaletą jest zaskakująco wysoka odporność na wyrywanie idąca w parze z łatwością obsługi (wystarczy wywiercić otwór w podłożu, włożyć nit do środka i dokładnie docisnąć, a na koniec wykręcić trzpień z użyciem nitownicy ręcznej).

Szeroki zakres rozwiązań dostępnych na rynku

Oprócz nitów zrywalnych, do łączenia materiałów syntetycznych (np. paneli ściennych, tapicerek, płyt MDF) wprost świetnie nadają się modele grzebieniowe rowkowane. Po podważeniu i wyjęciu można je z powodzeniem wykorzystać ponownie. Jeszcze inną ciekawą opcją są wersje zatrzaskowe, wyposażone w płaski i jednocześnie dosyć szeroki trzpień z charakterystycznym otworem. Za ich pomocą bez problemu zespolimy choćby elementy układów klimatyzacyjnych i mocowania osłon oświetleniowych. Na uwagę zasługują również następujące nity:

  • wciskane – podatne na pęcznienie, a przez to idealne do wszelkich połączeń wystawionych na spore obciążenia zewnętrzne (kratki wentylacyjne, światła odblaskowe, tabliczki informacyjno-ostrzegawcze, siatki ochronne)
  • zaślepione – zazwyczaj wykonane z niekorodującego nylonu, wyjątkowo odporne na wibracje i wstrząsy
  • rozwidlone (inaczej rozprężne) – przystosowane do pracy z różnego rodzaju laminatami

Z niniejszego artykułu jasno wynika, że nity zapewniają duże możliwości w zakresie montowania konstrukcji z tworzyw sztucznych. Posiadają bowiem bardzo dobre parametry wytrzymałościowe (co przekłada się na długą żywotność), a przy okazji wykazują zdolność do skutecznego tłumienia niepożądanych drgań i nie generują zbyt wysokich kosztów finansowych.