czwartek, 27 marca, 2025

Dopóki prosiąt w hodowli jest tyle, ile są w stanie wykarmić maciory, hodowca nie napotyka większych problemów. Jednak wraz ze wzrostem plenności w miocie, prawidłowe wyżywienie prosiąt może zacząć wymagać naszej ingerencji. Pamiętając, że żywienie jest jednym z podstawowych czynników pozagenetycznych, które wpływają na zdrowie i produkcyjność zwierząt, hodowca zechce sięgnąć po rozwiązanie, które zapewni prosiętom dobry rozwój a jemu samemu największy zysk.

Karmienie prosiąt po odsadzeniu

W czasie odsadzenia układ pokarmowy i odpornościowy prosiąt nie są jeszcze w pełni rozwinięte, w związku z czym należy stosować określone zasady żywienia zwierząt. Zbyt wczesne podanie prosiakom suchej karmy może skutkować ich niedożywieniem, gdyż nie będą one jeszcze potrafiły jej przyswoić. Czas, jaki zajmie im nauka jedzenia stałego pokarmu, to okres w którym może dojść do niedożywienia. Choć już po około tygodniu życia, prosięta, nawet te pozostające przy maciorze, zaczyna się dokarmiać paszą najwyższej jakości, to ogólnie, prosiętom w pierwszej fazie powinno podawać się głównie pokarm niestały (preparaty mlekozastępcze), a pokarm stały winien stanowić ok. 1/3 dziennej dawki pokarmu.

Biegunka poodsadzeniowa

Biegunka u prosiąt może oznaczać zakażenie bakteriami lub wirusem. Jest ona dość często spotykaną dolegliwością, której nie należy jednak ignorować. Po pierwsze, biegunka może doprowadzić do odwodnienia prosiąt i spadku ich kondycji, a w najgorszym wypadku do ich upadku. Najczęstszymi przyczynami biegunki są: infekcje wywołane Escherichia coli i rotawirusami, zakaźne zapalnie żołądka i jelit, zapadnięcie na kolibakteriozę, entrotoksemia, zapalenie jelit lub salmonelloza. Bardzo ważne jest ustalenie przyczyny występowania biegunki – nie tylko pozwala wyleczyć chore zwierzę, ale jest też kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa całej naszej hodowli.

Biegunka u prosiąt jest najczęściej spotykanym problemem hodowców i praktycznie nie da się jej uniknąć. Celem jej zapobieżenia należy dbać o najwyższe standardy higieny hodowli. Wskazane jest także wcześniejsze przeniesienie loch do porodówek, gdzie młode prosięta powinny jak najwcześniej zacząć ssać siarę (pierwsze mleko matki zawierające najwięcej przeciwciał). Szczepienie świń może być także pomocne, lecz żadna z tych metod nie gwarantuje w stu procentach ustrzeżenia naszych prosiąt przed biegunką poodsadzeniową.

Podsumowanie

Karmienie świń jest bardzo ważnym elementem ich chowu. Jak już wspomniano, jest to najważniejszy czynnik pozagenetyczny przyczyniający się do ich rozwoju oraz produkcyjności. Poprzez odpowiednie karmienie możemy kontrolować zdrowie świń i prosiąt. Są jednak pewne problemy, z którymi każdy, nawet najbardziej doświadczony hodowca będzie musiał się zmierzyć. Należy tu m.in. odpowiednie stosowanie preparatów mlekozastępczych oraz właściwa opieka nad stadem, kiedy pojawia się biegunka poodsadzeniowa. Zachowanie należytej ostrożności i monitorowanie najmłodszych osobników w stadzie pozwoli uniknąć błędów w żywieniu