wtorek, 17 września, 2024

Tak zwane natręctwa, czyli psychologicznie uwarunkowane wykonywanie czynności przymusowych, takich jak: nadmierne, zbyt częste mycie rąk, zaczesywanie włosów, potrzeba wielokrotnego sprawdzania, czy gaz w kuchni został wyłączony lub wielokrotne przekręcanie klucza w zamku drzwi wejściowych do domu, to symptomy zaburzeń nerwicowych. Kryje się za nimi szereg lęków i stanów psychicznych znacząco obniżających jakość życia codziennego. W większości przypadków są one także przyczyną wielu niepowodzeń osobistych i zawodowych, bowiem osoby borykające się z natręctwami najczęściej unikają ich ujawnienia, a ukrywanie zaburzeń to poważne ograniczenie.

Dobra wiadomość jest taka, że natręctwa z powodzeniem można wyleczyć. Wizyta diagnostyczna w poradni psychologicznej pozwoli ustalić źródło psychiczne konkretnego natręctwa i opracować plan leczenia. Wiele z natręctw z powodzeniem leczy się dziś podczas klasycznych wizyt wspierających w ogólnej poradni psychologicznej i nie warto marnować sobie życia na ich negatywne skutki. Co więcej, natręctwa mogą być również symptomem poważniejszych problemów emocjonalnych, zatem konsultacja w poradni psychologicznej jest naprawdę jedynym, rozsądnym rozwiązaniem.

Skorzystaj z pomocy

Wiele osób borykających się z natręctwami decyduje się żyć z pewnymi ograniczeniami, jakie wynikają z natręctw. Tymczasem poradnia psychologiczna to przyjazne miejsce, w którym specjaliści dobrze zajmą się ich przyczynami i doprowadzą do ograniczenia lub zupełnego ich wyeliminowania. Psycholog przeprowadzi wstępny wywiad, ustalając źródło problemu i odpowiednią strategię jego rozwiązania. Kadra poradni psychologicznej jest dobrze przygotowana do pracy z zaburzeniami lękowymi, których symptomem są natręctwa. Nie ma więc powodu do obaw, bo – jak każde zaburzenie – także natręctwa i  ściśle powiązane z nimi fobie są dobrze rozpoznane we współczesnej psychologii i psychoterapii.

Najczęściej kryje się za nimi nierozwiązany dylemat, konflikt lub stany lękowe wynikające z poczucia  bezpieczeństwa życiowego, a każdą z tych przyczyn da się dobrze określić i objąć programem leczenia. Życie pod presją zaburzeń nerwicowych i charakterystycznych dla nich natręctw nie jest warte unikania kontaktu z poradnią psychologiczną. Dziś wiemy już, że psychika ludzka wymaga profilaktyki i leczenia dokładnie tak samo jak całe nasze ciało, dlatego konsultacja i leczenie w poradni psychologicznej niczym nie różnią się – jeśli pozbędziemy się nieuzasadnionego wstydu – od wizyty u dentysty, kardiologa lub wizyty w każdej innej poradni. Wielu Polaków nadal wstydzi się przyznać do problemów emocjonalnych, które rujnują ich codzienność, związki, kariery i satysfakcję życiową. Nie ma jednak żadnego powodu, aby nie zadbać o siebie w tym względzie i pozbyć się denerwujących, przymusowych nawyków. Praca psychologiczna z natręctwami jest ważna, gdyż osoby nimi dotknięte najczęściej mają tendencję do obniżonej samooceny, wstydzą się problemów, z którymi konfrontuje je nerwica natręctw. W związku z tym tracą kolejne szanse na awanse, dobre relacje z ludźmi i w efekcie żyją znacznie poniżej poziomu swoich możliwości i aspiracji. Poradnia psychologiczna jest miejscem, w którym wykwalifikowany personel poradzi sobie nie tylko z symptomami natręctw, ale i pomoże poznać ich głębsze przyczyny. A stąd już tylko krok do całkowitego wyleczenia i satysfakcjonującego życia.