wtorek, 23 kwietnia, 2024

Stając przed decyzją o zakupie pierwszego pióra wiecznego, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Obecnie na rynku dostępne są bardzo zróżnicowane modele o różnych elementach konstrukcyjnych. Najważniejszą kwestią przy wyborze jest właściwe dopasowanie pióra do przyszłego właściciela, nie tylko pod względem wyglądu, ale także funkcji, jakie będzie miało spełniać.

Jaką stalówkę wybrać?

Wybór odpowiedniej stalówki to sprawa podstawowa. Jest to bowiem najważniejszy element całego pióra, który wpływa na jakość użytkowania. Po pierwsze musimy zdecydować o jej grubości. Do wyboru mamy kilka opcji: od stalówki bardzo cienkiej, poprzez cienką, średnią, szeroką, aż po bardzo szeroką. Od tego zależeć będzie grubość kreski. Na początek warto postawić na standardową średnią lub cienką stalówkę jak np. w klasycznym modelu Parker Urban Premium. Kolejną kwestią jest elastyczność tego elementu. Wybierać możemy spośród trzech rodzajów: elastycznej (flex), lekko sztywnej (semiflex) oraz bardzo sztywnej (manifold). Oprócz tego zdecydować musimy o rodzaju zakończenia. Może ono być standardowe zaokrąglone, skośne lub proste. Dla osób początkujących polecana jest stalówka z prostym zakończeniem. W ostatnim etapie, który zależy od tego, czy do pisania używamy lewej, czy prawej ręki, wybieramy stalówkę ze skosem lewym lub prawym. Zasadą jest, że stalówka prosta ze skosem prawym przeznaczona jest dla osoby praworęcznej. Jeśli mamy problem z wyborem, warto odwiedzić sklep z artykułami biurowymi, w którym będziemy mogli zapytać o wszystkie kwestie i skorzystać z rady profesjonalistów.

System napełniania pióra

Jeżeli wybór stalówki mamy już za sobą, powinniśmy zdecydować o tym, jaki rodzaj napełnienia będzie najbardziej odpowiedni. Pióro do pisania może być zasilane poprzez specjalne naboje z atramentem lub konwertery. Na początek warto postawić na prostsze rozwiązanie, czyli to uzupełniane nabojami. Musimy pamiętać wówczas, że decydując się na zakup pióra markowego, takiego jak Parker czy Waterman musimy uzupełniać je specjalnie dedykowanymi i oryginalnymi nabojami. Inaczej jest w przypadku piór z tłoczkami (konwerterami). W tym wypadku możemy zasilać je dowolnym atramentem. Do wyboru mamy pióra z konwerterami zintegrowanymi na stałe oraz wyciąganymi, które napełniane są poza piórem.

Wielkość pióra i materiał wykonania

Dopasowanie do dłoni użytkownika to równie ważna kwestia. Jeżeli nieodpowiednio dobierzemy rozmiar i ciężar, pisanie piórem nie będzie łatwe i przyjemne. Dlatego też przed zakupem warto zorientować się, jakie są faktyczne wymiary pióra. Jeżeli pióro będzie służyło głównie do składania podpisów, warto postawić na pokaźniejsze, a co za tym idzie bardziej reprezentacyjne. Jeżeli natomiast z pióra będzie korzystać na co dzień kobieta lub dziecko, lepszym rozwiązaniem będzie wybór tego o mniejszych gabarytach. Na koniec kwestia jakości materiałów, z którego wykonane jest pióro. W ofercie sklepów znajdziemy zarówno pióra wykonane z plastiku, jak i takie, które składają się wyłącznie z materiałów szlachetnych.

Wybór pióra wiecznego wiąże się z koniecznością podjęcia szeregu decyzji. W dużej mierze zakup konkretnego modelu zależeć będzie od kwoty, którą chcemy przeznaczyć na pierwsze pióro. Niezależnie jednak od tego ile chcemy wydać, warto stawiać na znane i sprawdzone marki, które oferują dobrej jakości modele w szerokim zakresie cenowym.