wtorek, 23 kwietnia, 2024

Licówki to cienkie nakładki na zęby, najczęściej wykonane z porcelany. Przykleja się je do powierzchni zębów (zazwyczaj przednich). Wykorzystywane są w stomatologii do celów estetycznych – mają za zadanie poprawić kolor i kształt zębów, a przez to wpłynąć na poprawę całego uśmiechu. Powszechnie używane są w celu zakrycia istniejących przebarwień lub uzupełnienia ukruszonego zęba. Mogą też służyć poprawie kształtu łuku zębowego poprzez wyrównanie zębów sąsiadujących ze sobą lub zlikwidowanie przerw między zębami. Czy w każdym przypadku można zdecydować się na zastosowanie licówek porcelanowych?

Licówki porcelanowe – czy każdy może się na nie zdecydować?

Mogłoby się wydawać, że licówki nadają się do założenia w każdym przypadku. Niestety, nie jest to założenie prawdziwe. Każdy zabieg stomatologiczny wymaga ostrożności i zachowania odpowiednich procedur. Niekiedy przed przeprowadzeniem zabiegu konieczne mogą być pewne przygotowania i inne procedury, a niekiedy istnieją też trwałe przeciwwskazania do ich zastosowania.

O czym trzeba pamiętać przed zabiegiem nałożenia licówek?

Licówki powinny być nakładane na zęby zdrowe. Trzeba więc wcześniej zadbać o wyleczenie wszystkich ubytków, aby na zębach nie było próchnicy. Należy także usunąć kamień nazębny. Jeżeli licówki mają za zadanie poprawę koloru uzębienia, trzeba pamiętać o tym, że są one dopasowywane do naturalnego odcienia zębów. Niezbędne może okazać się więc wcześniejsze wybielenie wszystkich zębów, tak aby osiągnąć jak najlepszy efekt kosmetyczny.

Trwałe przeciwwskazania do wykonania licówek

Podstawowym przeciwwskazaniem do nałożenia licówek są choroby dziąseł. Licówki nie mogą zostać nałożone pacjentowi cierpiącemu na paradontozę czy zapalenie przyzębia. Przeszkodę może stanowić też nadmierne zniszczenie zębów, gdy posiadają one niewielką ilość szkliwa, a także gdy są pokryte licznymi, rozległymi wypełnieniami. W przypadku występowania wad zgryzu może istnieć ryzyko nadmiernego nacisku na powierzchnię licówki, skutkującego jej pęknięciem. Takie wady należy więc najpierw skorygować poprzez leczenie ortodontyczne, inaczej mogą stanowić trwałą przeszkodę do nałożenia licówek.

Kolejnym przeciwwskazaniem do wykonania licówek jest nieleczony bruksizm, czyli tak zwane zgrzytanie zębami, które również może doprowadzić do uszkodzenia porcelanowej nakładki. W tym wypadku warto rozważyć zastosowanie leczenia za pomocą specjalnej szyny relaksującej, zakładanej na zęby na noc. Przeszkodą do wykonania licówek są też nieprawidłowe nawyki, takie jak obgryzanie paznokci, a także zła higiena jamy ustnej (skutkująca ich odbarwianiem). Ponadto, nałożenie licówek może okazać się też niemożliwe w przypadku zbyt małych zębów, gdy ich powierzchnia nie jest wystarczająca do przyklejenia nakładek w sposób zapewniający ich właściwe utrzymanie.

Podsumowując, licówki są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą poprawić wygląd swoich zębów. Jeżeli nie występuje żadna z trwałych przeszkód do nałożenia licówek porcelanowych, wystarczy wcześniej zadbać o wyleczenie zębów, tak aby cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata.