wtorek, 23 kwietnia, 2024

Formy komunikacji w internecie zmieniają się z rok na rok. Stare programy szybko odchodzą do lamusa, jeśli nie są w stanie nadążyć za zmianami i dostosować się do wymagań klienta. Jedną z pierwszych form masowej wymiany wiadomości między internautami była usługa, którą obecnie mało kto pamięta. Internet Relay Chat, albo w skrócie IRC w latach 90-tych był miejscem, gdzie skupiała się praktycznie cała internetowa społeczność. Tutaj wytworzyło się wiele norm internetowej komunikacji, które znamy do dzisiaj. Zatem opowiedzmy dokładnie czym był IRC.

Fińskie początki

Za twórcę technologii IRC uznawany jest Jarkko Oikarinen, który w 1988 r. po zakończeniu sesji na uniwersytecie w Oulu usprawnił system komunikacji dla swojej uczelni. OuluBox – bo tak nazywał się ten czat – z czasem został otwarty dla użytkowników spoza uniwersytetu. To właśnie był moment w którym narodził się IRC. Skromne forum wymiany myśli fińskich studentów nagle połączyło miliony internautów z całego świata.

Jak działa IRC

Osoby, które nigdy nie widziały na oczy jak działa IRC mogą być zainteresowane jak dokładnie działał. Najłatwiej wyobrazić sobie IRC jako wielką pajęczynę, którą tworzyły stale połączone ze sobą serwery obsługujące działanie czatu oraz konta klientów. Użytkownik musiał pobrać program właściwy dla swojego systemu operacyjnego i ręcznie połączyć się z najbliższym serwerem IRC. Po dokonaniu tego i wybraniu odpowiedniego pseudonimu (warte odnotowania jest to, że to właśnie IRC rozpropagował używanie do komunikacji w Internecie wymyślonych przez siebie nicków) możemy się zalogować do wybranego przez siebie kanału tematycznego używając komendy /join #nazwa_kanału. IRC nie miał interfejsu graficznego, cała obsługa polegała na wpisywaniu odpowiednich komend.

Zmierzch ery IRC

Co jakiś czas w Internecie pojawiały kolejne programy do komunikacji, sprawiające, że z IRC-u odpływali kolejni użytkownicy. Największą zapaść czat przeżył w roku 2003. Przez kilka kolejnych lat liczba osób korzystających z czatu zmniejszyła się o ponad połowę. Przyczynili się do tego komercyjni dostawcy nowych komunikatorów. Nastawione na osiąganie zysku firmy były w stanie lepiej przystosować się do zmian, niż ogromna platforma która działała całkowicie na zasadzie non-profit.

Mimo spadku popularności IRC istnieje do dnia dzisiejszego i posiada niewielkie grono wiernych użytkowników. Czy przyjdzie jeszcze kiedyś moda na retro i IRC znowu stanie się popularny? Nie jest to wykluczone.