wtorek, 23 kwietnia, 2024

Brama wjazdowa z furtką jest ważnym elementem ogrodzenia. Spełnia one wiele istotnych funkcji, z których najważniejsze jest zabezpieczenie posesji oraz ułatwienie komfortowego wjazdu i wyjazdu. Jednym z najpopularniejszych na rynku modeli jest brama dwuskrzydłowa. Jednak przed jej wyborem warto zwrócić uwagę na zalety oraz ewentualne ograniczenia takiego rozwiązania.

Rodzaje bram wjazdowych

Bramy wjazdowe dzieli się na przesuwne i uchylne oraz na jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe. Nie można jednak jednoznacznie określić, który rodzaj bramy jest najbardziej uniwersalny i sprawdza się w przypadku każdej posesji. Brama wjazdowa powinna być bowiem przede wszystkim spójna z wyglądem nieruchomości, a więc aranżacją ogrodu czy stylem architektonicznym, w którym utrzymany jest dom.

Bramy ogrodzeniowe dwuskrzydłowe – zalety

Bramy dwuskrzydłowe często wykorzystuje się w sytuacji, gdy działka jest wąska. Dzięki temu nawet w przypadku podłużnej parceli możemy zamontować bramę wjazdową. Wspomniany moduł charakteryzuje się prostą konstrukcją, która sprowadza się do zamocowania bramy na dwóch słupkach ogrodzeniowych. Bramy dwuskrzydłowe uznawane są za bardzo estetyczne rozwiązania. W szczególności mowa tu o bramach kutych wzbogaconych o dodatkowe zdobienia, podkreślające rangę budynków wykonanych w stylu klasycznym. Zaletą bram dwuskrzydłowym jest także niska cena zakupu, która wynika z prostego mechanizmu działania. W tym przypadku warto zwrócić również uwagę na fakt, iż w przypadku bramy dwuskrzydłowej mamy dowolność, co do strony, po której ulokujemy furtkę. Skrzydła bramy rozwierają się bowiem w głąb działki. Kolejnym atutem tego rodzaju bram wjazdowych, jest możliwość cofnięcia drogi dojazdowej do działki w stosunku do linii ogrodzenia, w sytuacji, gdy będzie ona zbyt wąska. Chodzi mianowicie o przypadek, gdy odległość między bramą wjazdową a krawędzią drogi jest mniejsza od promienia skrętu. Wbrew krążącym mitom, brama ogrodzeniowa dwuskrzydłowa nie może otworzyć się na zewnątrz posesji, przykładowo pod naporem silnego wiatru. Wspomniane bramy wyposażone są bowiem w specjalny rygiel blokujący lub metalowy ogranicznik, który mocuje się do podłoża od strony ulicy.

Bramy ogrodzeniowe dwuskrzydłowe – ograniczenia

Bramy dwuskrzydłowe zajmują bardzo dużą powierzchnię na podjeździe, która jest wymagana do otwarcia obu skrzydeł. Dla przykładu po otwarciu sześciometrowej bramy skrzydła zajmą obszar o długości trzech metrów. Ponadto, aby możliwe było zamontowanie takiego modułu, powierzchnia podjazdu musi być równa. Nawet nieznaczne nachylenie terenu uniemożliwi bowiem otwarcie skrzydeł. Również w przypadku małego odstępu pomiędzy budynkiem a ogrodzeniem, nie będzie to wykonalne. W takiej sytuacji dobrą alternatywą może okazać się brama przesuwna, która porusza się równolegle do płotu, po jego wewnętrznej stronie. Wadą bram dwuskrzydłowych jest także konieczność odśnieżania podjazdu w zimie, ponieważ skrzydła mogą mieć trudność przy otwieraniu się pod naporem śniegu. Za kolejną niedogodność można uznać dość kosztowny zakup automatyki oraz wysokie koszty jej regularnej konserwacji (np. czyszczenie szyn). Warto jednak dodać, że bramy dwuskrzydłowe w wersji elektrycznej, można otwierać za pomocą napędu o małej mocy.

Na rynku występuje bardzo wiele wariantów bram o parametrach zgodnych ze specyfiką konkretnych typów działek. Bramy dwuskrzydłowe są bardzo dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy posiadamy wąską parcelę lub preferujemy klasyczne, eleganckie rozwiązania.