czwartek, 30 listopada, 2023

Rzesza fanów skateboardingu rośnie w siłę, a jeśli czytasz ten artykuł, zapewne masz w tym swój udział. Bez względu na to, czy w wolnym czasie udajesz się do najbliższego skateparku, czy Twoją domeną jest tzw. uliczny surfing, na pewno wiesz, jak ważny jest odpowiednio dobrany sprzęt. Deska to nie wszystko, nie obędzie się przecież bez dopasowanych do stylu jazdy kółek. Zastanawiasz się jakie wybrać? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Kółka do deskorolki — po pierwsze odpowiednia twardość

Twarde czy miękkie? To podstawowe pytanie, na jakie powinieneś sobie odpowiedzieć podczas zakupów. Kółka do deskorolki posiadają specjalne oznaczenia — od 78A do 104A, a im wyższa wartość, tym twardszy produkt. Nierzadko spotkasz się także z literą „B”, która występuje w towarzystwie mniejszych liczb. Takimi parametrami określane są bowiem kultowe kółka Bones, które od lat cenione są przez wielu topowych skejterów. Z resztą nie ma się co dziwić. Wysoka jakość, wytrzymałość i wydajność kół wychodzących z fabryki w Santa Barbara, mówi sama za siebie. Symbol 84B jest odpowiednikiem standardowego 104A, jednak nie musisz tego zapamiętywać — aby ułatwić zakupy, wiele sklepów podaje dwa parametry.

Kółka do deskorolki — jak twarde?

Duża dawka adrenaliny jest Ci bliższa niż rekreacyjna jazda? Sięgając po nowe kółka do deskorolki musisz uwzględnić styl skateboardingu oraz warunki z jakimi przyjdzie Ci się mierzyć (krzywe chodniki, wyboiste ulice itp.). Jeśli należysz do fanów miejskiego surfingu i Twoim głównym celem jest codzienne przemieszczanie się po ulicznym, często nierównym asfalcie, postaw na miękkość. Najlepiej sprawdzą się koła z zakresu 78-87A, które będą świetnym amortyzatorem wstrząsów. Do nieco szybszej jazdy będziesz potrzebować czegoś o średniej twardości, np. 88-95A. Natomiast dobrą prędkość i przyczepność w jednym, zagwarantują Ci kółka z przedziału 96A-99A, które idealnie sprawdzą się na gładkich powierzchniach czy podczas jazdy w skateparku. A jeśli ekstremalny skating i zaawansowane triki to Twój chleb powszedni, kółka do deskorolki o twardości powyżej 99A to te, które zostały stworzone dla Ciebie.

Kółka do deskorolki — wielkość ma znaczenie

Twardość to niejedyny parametr, który powinien Cię zainteresować. Nie bez znaczenia jest także odpowiedni rozmiar kółek. Małe o średnicy 50-53 mm czy duże z przedziału 54-60 mm? Tutaj również wszystko zależy od Twojego stylu jazdy oraz doświadczenia. Pierwsze będą idealnym wyborem, jeśli prędkość schodzi u Ciebie na drugi plan, ustępując miejsca trikom. Ich dobra zwrotność i stabilna konstrukcja pozwolą Ci na doskonalenie swoich umiejętności. Do vert skateboardingu sprawdzą się natomiast kółka do deskorolki o rozmiarze 54-59 mm. Bez względu na to, czy jesteś dopiero początkującym skaterem, czy pierwsze kroki są już dawno za Tobą, będą dla Ciebie właściwym wyborem. Pozostają jeszcze koła o średnicy powyżej 60 mm, które stanowią idealne dopełnienie longboardów czy cruiserów. Weź je pod uwagę, jeśli nie jest Ci obca jazda po miejskiej dżungli. Podsumowując, w kwestii wielkości kółek zasada do zapamiętania jest jedna: im większe, tym szybsza jazda.

Kółka do deskorolki — odpowiedź na Twoje potrzeby

Najlepsze kółka do deskorolki to te, które odpowiadają na Twoje potrzeby. Ich rozmiar oraz twardość wyznaczają jakość i styl jazdy, dlatego przed zakupem zastanów się, jaki rodzaj skateboardingu jest Ci najbliższy. A gdy „techniczne” kwestie będą już za Tobą, puść wodzę fantazji i pomyśl dodatkowo o designie — koła możesz spotkać w wielu kolorach i wzorach, wybierz te, które najlepiej podkreślą Twój charakter!