piątek, 19 kwietnia, 2024

Jeśli chcesz zająć się drukiem wielkoformatowym, musisz wiedzieć, czego to wymaga. Ten rodzaj druku stosuje się przy wykonywaniu ogromnych reklam, megalitycznych plakatów, wysokich banerów i tym podobnych. Aby takie duże wydruki mogły powstać w drukarni, musi być dostępny określony sprzęt – ale jaki? Oto narzędzia, których musisz się dowiedzieć.

Drukarki wielkoformatowe

Do produkcji wysokiej jakości, dużych wydruków, drukarki wielkoformatowe są podstawowymi urządzeniami dla zakładów poligraficznych. Ci źli chłopcy potrafią wypompować najwyższej klasy dzieła sztuki na ogromnych arkuszach papieru lub innych podłożach.

Drukarki wielkoformatowe, takie jak modele wielkoformatowe, są mniej więcej takie same jak przeciętna drukarka laserowa lub atramentowa; ale prawdziwą ciekawostką jest to, że mogą drukować na znacznie większych powierzchniach. Wydruki te są zwykle dostarczane z szerokimi głowicami drukującymi, które rozciągają się do kilku metrów! Co więcej, możesz uzyskać dowolną jakość z tych rzeczy – od niskiej do wysokiej rozdzielczości – dzięki czemu możesz łatwo tworzyć odbitki, które wyglądają profesjonalnie.

Jak działają plotery tnące?

Plotery tnące to niezbędnik każdego, kto zajmuje się drukiem wielkoformatowym. Te sprytne maszyny umożliwiają cięcie winylu, folii, papieru i tkaniny w precyzyjne kształty i wzory. Bez nich wydruki nie miałyby ani niepowtarzalnego wyglądu, ani efektu „wow”.

Plotery tnące? Tak, zasadniczo działają w sposób sterowany komputerowo. Użytkownik opracowuje projekt za pomocą specjalnego oprogramowania, a następnie ploter przejmuje kontrolę. Interpretuje dane i jest w stanie wykonać swoje instrukcje na wybranym materiale z niezwykłą dokładnością. Jak może to odkręcić? Otóż wszystko dzięki głowicy tnącej plotera, która porusza się wzdłuż dwóch osi (X i Y), dzięki czemu może ciąć w dowolnym kierunku.

Laminatory

Pokrycie wydruków dodatkową warstwą ochronną ma kluczowe znaczenie dla sukcesu i właśnie to oferują laminatory w drukarniach wielkoformatowych. W rzeczywistości te urządzenia są tak ważne, że stały się niezbędnymi elementami operacji drukowania na najwyższym poziomie.

Laminatory pobierają dwie cienkie warstwy folii do laminowania i przy odrobinie ciepła i nacisku tworzą mocniejszą, wodoodporną osłonę wokół dokumentów. Ta osłona chroni wydruki przed uszkodzeniami, takimi jak zadrapania, skazy, a nawet przebarwienia. Nie ogranicza się to tylko do papieru; możesz laminować arkusze plastiku, próbki tkanin – co tylko chcesz!

Laminatory są podstawą w wielu światach biznesu. W reklamie sprawiają, że banery i szyldy są bardziej wytrzymałe; w edukacji materiały instruktażowe, takie jak plakaty i fiszki, są trwalsze; nawet w domu — certyfikaty, dyplomy i inne ważne dokumenty zachowują świeżość przez długi czas. Bez względu na to, gdzie się wybierasz, laminatory są niezbędne do ochrony dokumentów.

Podsumowanie

Nie da się uzyskać wydruków o gigantycznych proporcjach bez odpowiednich narzędzi. Druk wielkoformatowy wymaga znacznie więcej niż zwykłej drukarki — pomyśl o ploterach tnących, laminatorach i nie tylko. Wszystko to pomaga tworzyć wydruki najwyższej jakości, które doskonale nadają się do reklam zewnętrznych, dekoracji wnętrz lub do innych celów.