wtorek, 23 kwietnia, 2024

Jednym ze sposobów uniknięcia zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi jest dbanie o czystość i higienę. Jest to szczególnie ważne w różnego rodzaju placówkach medycznych. Wszelkie narzędzia wykorzystywane w gabinecie lekarskim lub szpitalu podczas operacji, przed ponownym użyciem muszą zostać uprzednio wyczyszczone i zdezynfekowane.

Istota sterylizacji sprzętu medycznego

Jedną z najważniejszych czynności w zakresie higieny, stosowaną przez placówki medyczne w celu ochrony pacjentów przed infekcjami i chorobami zakaźnymi, jest sterylizacja sprzętu medycznego. Zgodnie z definicją sterylizacja nazywana również wyjaławianiem to proces technologiczny polegający na zniszczeniu wszystkich form mikroorganizmów, stosowany najczęściej do pozbycia się żywych drobnoustrojów oraz ich form przetrwalnikowych. Urządzeniem wykorzystywanym w procesie wyjaławiania jest sterylizator powietrzny lub parowy należący do klasy N, S lub B. Poszczególne urządzenia różnią się między sobą wyglądem zewnętrznym, gabarytami oraz parametrami technicznymi. Do podstawowego sprzętu medycznego używanego podczas sterylizacji zaliczyć należy także kontenery, pojemniki oraz puszki sterylizacyjne.

Sprzęt wykorzystywany podczas sterylizacji

Aby narzędzia medyczne po wyjęciu z autoklawu zachowały swą sterylność, muszą być w odpowiedni sposób przechowywane. Do ich zabezpieczenia można stosować specjalne worki i zgrzewarki do sterylizacji. Lepszym rozwiązaniem jest jednak użycie kontenerów, pojemników lub puszek sterylizacyjnych. Do ich wytworzenia najczęściej używa się aluminium. Zastosowanie tego materiału sprawia, że narzędzia medyczne umieszczone i zamknięte na czas wyjaławiania w autoklawie pozostają jałowe do momentu ich użycia, co znacząco ułatwia ich przechowywanie i transportowanie. Zasadniczo wyróżnia się kilka typów tego rodzaju produktów. Kontenery, pojemniki i puszki typu PS mogą być stosowane w sterylizatorach parowych. Produkty oznaczone symbolem PSG przeznaczone są do sterylizacji narzędzi i materiałów opatrunkowych w autoklawach na suche gorące powietrze. Do higienicznego transportowania narzędzi medycznych użytych podczas operacji chirurgicznych stosuje się pojemniki bez zamka PNM lub z zamkiem PNMZ. Poszczególne kontenery, pojemniki i puszki sterylizacyjne różnią się między sobą głównie gabarytami. Produkty przeznaczone do sterylizacji parowej dodatkowo wyposażone są w perforowaną pokrywkę umożliwiającą przepływ pary. Zastosowanie zamków oraz plomb gwarancyjnych zapobiega przypadkowemu otwarciu pokrywy. Pozwala również uzyskać pewność, że umieszczone we wnętrzu pojemnika narzędzia pozostają sterylne aż do momentu zerwania plomby i ich użycia.

Zastosowanie kontenerów, pojemników oraz puszek sterylizacyjnych

Kontenery, pojemniki oraz puszki sterylizacyjne znajdują zastosowanie głównie w szpitalach i placówkach medycznych, w których niezbędne jest przechowywanie narzędzi operacyjnych bądź opatrunkowych z dala od różnego rodzaju drobnoustrojów chorobotwórczych, które mogą powodować infekcje i zakażenia. Produkty te są przeznaczone przede wszystkim dla wykwalifikowanych pracowników odpowiedzialnych za higienę szpitala, a także dla techników zajmujących się sterylizacją. Korzystać z nich mogą również specjaliści medyczni pracujący mobilnie. Z kontenerów, pojemników oraz puszek sterylizacyjnych coraz częściej korzysta się także w aptekach przygotowujących leki recepturowe oraz w gabinetach weterynaryjnych.

Podsumowanie

Używanie kontenerów, pojemników, czy też puszek sterylizacyjnych znacząco zwiększa komfort pracy pracowników medycznych. Dzięki nim zyskują oni natychmiastowy dostęp do sterylnych i gotowych do użycia narzędzi. Duża ilość dostępnych produktów pozwala dostosować ich gabaryty i parametry do własnych potrzeb.

źródło: wamed.pl – sprzęt medyczny