wtorek, 23 kwietnia, 2024

Systemy rurowe wykorzystujące sprężone powietrze umożliwiają swobodny transport materiałów sypkich niezależnie od występującej różnicy poziomów. Tego rodzaju konstrukcje są powszechnie stosowane m.in. w przemyśle spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym, a nawet budowlanym. Najlepsze systemy rurowe są bezpieczne, wydajne i niezawodne.

Szczelność i swobodny przepływ transportowanych surowców

Do stworzenia systemów rurowych wykorzystuje się szereg elementów, takich jak: rury, łuki, trójniki, tłumiki hałasu, kompensatory, przepustnice, zawory, przesypy oraz reduktory. Najlepsi producenci w swej ofercie mają tysiące różnych komponentów pozwalających na stworzenie instalacji precyzyjnie dostosowanej do potrzeb i oczekiwań inwestora. Bez względu na ilość użytych podzespołów, ich łączenie musi być szczelne i umożliwiać swobodny przepływ surowca.

Szczelność systemu rurowego to jedna z jego najważniejszych cech, wpływająca na ograniczenie zużycia energii i zapobiegająca przypadkowemu zanieczyszczeniu przesyłanych surowców. Warto wiedzieć, że pył wydobywający się z nieszczelnego układu podczas transportu surowców może znacząco zwiększać ryzyko wystąpienia wybuchu. System rurowy do transportu pneumatycznego powinien zapewniać także swobodny przepływ materiałów. Eliminowanie przewężeń i zastosowanie łuków specjalnych oraz łuków o dużym promieniu znacząco redukuje straty spowodowane uszkodzeniem surowca podczas jego transportu.

Niezawodność zastosowanego systemu rurowego

Jedną z najważniejszych cech, którymi powinien wyróżniać się pneumatyczny system rurowy, jest niezawodność. Ta uzależniona jest w ogromnym stopniu od jakości materiałów użytych do stworzenia całego układu. Najlepsi producenci systemów rurowych dostarczają komponenty wykonane ze stali węglowej malowanej proszkowo lub stali nierdzewnej. Zastosowane podzespoły mają niezbędne atesty i certyfikaty potwierdzające ich odporność na ciśnienie wybuchu, a także dopuszczające do kontaktu z artykułami spożywczymi.

Istotną cechą systemu rurowego jest też łatwość jego montażu i demontażu. Jest to szczególnie istotne w momencie wystąpienia usterki. Możliwość szybkiej wymiany uszkodzonego elementu wpływa na ograniczenie przestoju procesu produkcyjnego, a co za tym idzie, minimalizuje jego koszty. Korzystanie z usług renomowanych firm daje również gwarancję szybkiego dostarczenie niezbędnych części zamiennych wybieranych z ogólnodostępnego i przejrzystego katalogu części.

Podsumowanie

Systemy rurowe wykorzystywane do pneumatycznego transportu surowców mają wiele zalet. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja może być wykorzystywana na różnych etapach produkcji, umożliwiając szybkie i skuteczne dostarczanie materiałów do miejsca docelowego.