W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom doniczek używanych podczas rozsadzania roślin. Czym się kierować przy wyborze doniczki? Który pojemnik wybrać? Dziś powiemy Wam co zrobić, żeby zapewnić roślinom dobry i zdrowy rozwój.
Jakiego rodzaju doniczki użyć?
Doniczka z gliny? Drewna? Metalu? Plastiku? Każda ma zarówno wady, jak i zalety. Naczynia ceramiczne są piękne, ale stosunkowo ciężkie, delikatne i łatwo można je stłuc. Mają też do siebie to, że ziemia w nich szybciej wysycha, ale kiedy za oknami mamy upał, to korzenie się nie zaparzają, w przeciwieństwie do tych w doniczkach plastikowych. Te z kolei są tanie, łatwe do utrzymania, ale źle znoszą zmiany temperatury. W związku z tym często możemy być zmuszeni do zakupu nowych. Plastikowe doniczki do sadzonek pod wpływem czynników zewnętrznych mogą pękać i ulegać odkształceniom. Warto również podkreślić, że plastik nie należy do materiałów ekologicznych. Z kolei metalowe pojemniki cieszą się popularnością wśród tych, którzy chcą mieć modny ogród albo decydują się na aranżację wnętrz w stylu retro. Na rynku dostępne są dostępne również growbagi, czyli doniczki wykonane z tkaniny wykonanej z materiałów pochodzących z recyklingu. Dobry wybór dla fanów ekologii, ale i dla samych roślin.
Jedna roślina – kilka doniczek
Aby zapewnić roślinom optymalny wzrost, zaleca się przesadzanie jej kilka razy w trakcie życia sadzonki. W doniczce korzenie rośliny kierują się w dół, ale również na boki. Są to tzw. korzenie wtórne. Naciskają one na krawędzie pojemnika. Jeśli nie zapewnimy korzeniom wystarczająco miejsca do wzrostu, narażamy je na uduszenie. Pamiętajmy, że większość gatunków pobiera substancje odżywcze właśnie przy pomocy korzeni – jeśli nie zadbamy o ich kondycję, możemy doprowadzić do obumarcia rośliny. Dlatego tak ważne jest, aby przesadzać roślinę kilka razy w czasie jej życia. Jeżeli chcemy uniknąć uduszenia korzeni oraz plątania się ich, to zainwestujmy w doniczki produkcyjne z tkaniny lub podziurawione.
Kształt ma znaczenie
Mimo że większość roślin jest obojętna na kształt naczynia, w którym będą się rozwijać, to są również takie, które mają swoje preferencje. Na przykład kaktusy lepiej poczują się w doniczkach okrągłych. Ograniczają one wzrost systemu korzeniowego, co bardzo sprzyja temu gatunkowi. Jeżeli decydujemy się na zioła czy pelargonie itd., równie dobra będzie doniczka kwadratowa. Wybór pojemnika wpływa też na bieżącą pielęgnację roślin. Im większy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ziemia się przesuszy. Przy wyborze kształtu zastanówmy się czy donica jest stabilna i czy będzie ona praktyczna. Ozdobne pojemniki bywają bardzo wąskie, a czasem płytkie – zmieści się więc w nich niewiele ziemi. Jeżeli zdecydujemy się na finezyjny pojemnik (dzbany czy naczynia z wąską szyjką), możemy mieć problemy z przesadzaniem dobrze zakorzenionych w nich roślin.
Wielkość doniczki
Równie istotnym czynnikiem, którym powinniśmy się kierować przy doborze doniczki, jest jej wielkość. Pamiętajmy, że niektóre rośliny nie potrzebują dużej przestrzeni, a nawet przeciwnie – preferują niewielkie pojemniku. Poza naszymi preferencjami estetycznymi powinniśmy uwzględniać preferencje poszczególnych gatunków roślin. Przyjmuje się, że odpowiednia doniczka powinna mieć 1/3 wysokości rośliny. Z upływem czasu i wzrostem sadzonki powinniśmy zmieniać pojemnik na większy. Przesadzanie roślin warto zaplanować szczególnie wiosną. Gatunki kwitnące mogą wtedy odpłacić nam swoim pięknym wyglądem.
Funkcjonalność i estetyka mogą iść w parze!
Przy wyborze odpowiednich doniczek dla naszych roślin warto pamiętać nie tylko o tym, żeby były piękne i wpasowywały się w aranżację domu, tarasu czy ogrodu. Warto również postawić na funkcjonalność. Doniczki są fantastycznymi ozdobami i podkreślają piękno naszych roślin, ale tylko wtedy, kiedy te rozwijają się w zdrowy i prawidłowy sposób.