sobota, 24 sierpnia, 2024

Obecnie na rynku możemy znaleźć profesjonalne urządzenia przeznaczone do obróbki blach i innych materiałów. Często używane są na przykład wycinarki laserowe lub plazmowe. Warto jednak pamiętać o nieco mniej skomplikowanym rozwiązaniu, którym są mechaniczne lub hydrauliczne nożyce gilotynowe. Mimo prostej budowy, można wyposażyć je w dodatkowe funkcje i podzespoły, które sprawią, że praca z ich wykorzystaniem będzie wydajna.

Zasada działania elektromechanicznych lub hydraulicznych nożyc gilotynowych

Proces przecinania materiału za pomocą nożyc jest bardzo prosty. Pod wpływem wygenerowanego za pomocą napędu elektrycznego lub hydraulicznego nacisku, materiał zostaje rozdzielony przez ostrza. Proces przecinania można scharakteryzować za pomocą trzech faz występujących w wielu obróbkach plastycznych:

  1. Etap sprężysto-plastyczny – jest to faza, gdzie nożyce generują nacisk, który powoduje odkształcenia sprężyste. Oznacza to, że w tym momencie po zdjęciu obciążenia, materiał nadal jest w stanie wrócić do pierwotnego kształtu. Przy dalszym zwiększaniu nacisku, przekroczona zostaje granica plastyczności i wszelkie odkształcenia pozostają na stałe.
  1. Etap płynięcia plastycznego to faza, gdzie nożyce generują tak duży nacisk, że obrabiany materiał łatwo poddaje się obróbce. Formuje się przewężenie, które będzie późniejszym miejscem cięcia
  1. Etap zerwania – faza, gdzie następuje rozdzielenie materiału w miejscu jego najmniejszej grubości, czyli tam gdzie występuje przewężenie.

Warto w tym momencie zwrócić uwagę na fakt, że w tym rodzaju cięcia nie występuje wysoka temperatura, która istotnie wpływa na strukturę oraz właściwości wytrzymałościowe obrabianego materiału. Oznacza to brak strefy wpływu ciepła, dzięki czemu można uniknąć twardych i kruchych obszarów tworzących się w procesie hartowniczym.

Charakterystyka hydraulicznych nożyc gilotynowych

Hydrauliczne nożyce gilotynowe tylko z pozoru mogą wyglądać na urządzenia o małej funkcjonalności. Tak naprawdę posiadają wiele różnych podzespołów, które pozwalają na optymalizację procesu cięcia oraz uzyskanie żądanych przecięć. Dobrym przykładem są nożyce hydrauliczne typu HGL. Gabaryty maszyny pozwalają na cięcie arkuszy o długości dochodzącej do 4 m oraz grubości do 8 mm. Posiada ona solidną i stalową konstrukcję, która zapewnia odpowiednią wytrzymałość podczas pracy. Urządzenie wyposażono w sterowanie NC lub CNC, które pozwala na zaprogramowanie ilości oraz miejsca poszczególnych cięć. Ostrza wykonane są ze stali o wysokiej zawartości węgla, dzięki czemu można obrabiać materiały o wysokiej twardości. Maszyna spełnia też wymogi bezpieczeństwa BHP w zakresie ochrony zdrowia operatora. Dodatkowo wbudowane są elementy zabezpieczające przed przeciążeniem układu.

Nożyce hydrauliczne to nowoczesne maszyny, które używane są w produkcji seryjnej w wielu dziedzinach technicznych, umożliwiające optymalizację procesu cięcia i wyprodukowanie elementów o wysokiej jakości przeciętej krawędzi. Zastosowany napęd zapewnia wysokie naciski oraz szybki rozruch urządzenia, co pozytywnie wpływa na wydajność pracy. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego sterowania CNC lub NC, możliwa jest wysoka automatyzacja procesu.

źródło: polteknik.pl – wycinarka laserowa