poniedziałek, 16 września, 2024

Rośliny mogą rozmnażać się na dwa sposoby – generatywnie (przez nasiona) lub wegetatywnie (np. przez odrosty korzeniowe). Warto podkreślić, że reprodukcja wegetatywna pozwala uzyskać znaczną ilość młodych roślin bez ponoszenia dużych kosztów. Ponadto dzięki klonowaniu istnieje możliwość wyhodowania okazów identycznych z rośliną matczyną. Pożądane cechy, typu wysoka wytrzymałość na czynniki zewnętrzne czy intensywny wzrost, mogą być zatem w ten sposób powielane.

Czym jest klonowanie roślin?

Klonowanie roślin sprowadza się do wyhodowania rośliny identycznej pod względem genetycznym do rośliny matczynej. Cała procedura polega na pobraniu szczepek i ich ukorzenieniu. Dzięki temu można otrzymać roślinę, która posiada wszystkie cechy dawcy, a więc jest jego kopią genetyczną. Jednak, aby proces klonowania przebiegał pomyślnie, niezbędne będą specjalistyczne narzędzia oraz kompleksowa wiedza.

Niezbędne akcesoria

Przy klonowaniu roślin niezastąpione będą akcesoria, takie jak:

  • skalpel lub żyletka,
  • ukorzeniacz (ukorzeniacz w płynie lub w proszku),
  • podłoże do ukorzeniania,
  • szklarenka lub propagator.

Zarówno skalpel, jak i żyletka powinny być w pełni sterylne, dlatego należy je uprzednio zdezynfekować, przykładowo za pomocą alkoholu lub specjalnych środków odkażających.

Ukorzeniacz do roślin to specjalny środek chemiczny, który zawiera auksyny, czyli syntetyczne hormony roślinne. Wspomaga on powstawanie i rozwój korzeni, co znacznie przyspiesza ukorzenianie. Najpopularniejsze są preparaty w proszku, ale na rynku dostępne są również formy płynne. Ukorzeniacz w płynie nie wymaga bowiem stosowania dodatkowych środków i jest bardzo wygodny w użytkowaniu.

Rozwijająca się roślina wymaga odpowiedniego podłoża. Podczas ukorzeniania można wykorzystać podłoża torfowe, krążki kokosowe, wełnę mineralną do uprawy roślin lub tzw. tace Easy Plug. Wspomniane podłoża zapewniają roślinie niezbędne do wzrostu substancje odżywcze.

Za właściwą temperaturę i dostęp do światła odpowiadają szklarenki i propagatory. W sklepach ogrodniczych znaleźć można zróżnicowane modele tego typu produktów, począwszy od plastikowych pojemników, po ogrzewane i wentylowane szklarenki. Wspomniane akcesoria są istotne z tego względu, że roślina do wzrostu i rozwoju potrzebuje optymalnych warunków temperaturowych i oświetleniowych.

Klonowanie roślin w ogrodnictwie

Klonowanie roślin w ogrodnictwie jest powszechnie stosowane ze względu na liczne zalety tego rozwiązania. Głównym walorem klonowania jest możliwość stworzenia roślin o konkretnych, wymaganych cechach. Pobranie materiału genetycznego, w postaci pędu rośliny matczynej, znacznie zmniejsza zatem ryzyko wyhodowania niepożądanej genetycznie rośliny. Ponadto procedura ta jest synonimem oszczędności czasu i pieniędzy. Co więcej, proces ten zapewnia określoną jakość oraz ilość plonów. Natomiast masowy zakup nasion oraz oczekiwanie na rozwinięcie się rośliny wymaga znacznie większego budżetu i jest bardziej czasochłonne.

Należy jednak pamiętać, że każde rozwiązanie ma zwykle również swoje wady. Zbyt intensywne klonowanie roślin prowadzi mianowicie do zmniejszenia różnorodności genetycznej wśród roślin, a co za tym idzie, zwiększa ryzyko wystąpienia chorób genetycznych. Mimo wszystko, rozsądne i umiejętne klonowanie roślin jest świetną alternatywą ich rozmnażania.