wtorek, 23 kwietnia, 2024

Miłośnicy roślin doskonale wiedzą, że do ich prawidłowego wzrostu konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków. W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie gatunkami kolekcjonerskimi – aby zainwestowane pieniądze nie zostały wyrzucone w błoto, hodowcy dbają o utrzymanie odpowiednich parametrów do wzrostu wymagających roślin. Najczęściej decydują się na growboxy lub witrynki, w których łatwiej utrzymać odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. Które rozwiązanie będzie lepsze?

Growbox

Profesjonalne zestawy zawierają wszystko, czego potrzeba do zapewnienia optymalnego wzrostu roślin. Na zestaw często składają się:

  • namiot uprawowy – to absolutna podstawa. Szczelny namiot jest niezbędny to zapewnienia prawidłowych warunków do wzrostu roślin;
  • system oświetleniowy – warto pamiętać, że każda roślina ma swoje specyficzne upodobania, do których to my powinniśmy się dostosować;
  • system do wentylacji powietrza składający się z filtrów węglowych oraz wentylatorów;
  • akcesoria do uprawy
  • programator czasowy
  • nawilżacze powietrza

Skorzystanie z growboxu ma kilka zalet. Przede wszystkim umożliwia początkującym dopiero miłośnikom zapoznać się z profesjonalną uprawą. Dzięki pomocy odpowiedniego sprzętu są w stanie stworzyć optymalne warunki rozwoju w swoim domu, gabinecie, piwnicy czy nawet patio. Tym samym sięgamy po estetyczne i praktycznie rozwiązanie. Namiot uprawowy to również opcja dla doświadczonych ogrodników, którzy doskonale znają swoje wymagania poszczególnych gatunków i zależy im na satysfakcjonujących efektach. Growbox często wykorzystywany jest do ukorzeniania szczepek najbardziej wartościowych okazów, które można potem odsprzedać innym kolekcjonerom.

Witrynka

Alternatywą dla growboxu jest witrynka. Możemy wstawić ją nawet do najciemniejszego miejsca w naszym domu, a i tak nasze rośliny będą się prawidłowo rozwijać. I w tym wypadku mamy do czynienia z profesjonalnym rozwiązaniem, które daje możliwość stworzenia optymalnych warunków rozwoju. Witrynka pozwala stworzyć mikroklimat, w którym nasza roślinność może kiełkować i kwitnąć.

Jeśli zastanawiamy się nad zakupem witrynki, powinniśmy wszystko dokładnie rozplanować. Wiele zależy od tego, ile oraz jakie rośliny będziemy chcieli w niej umieścić. Wpłynie to na głębokość witrynki, liczbę półek, rodzaj oświetlenia, wysokość itp. Dużą zaletą witryn jest to, że są one przeszklone – pozwalają wyeksponować naszą kolekcję we wnętrzu.

Co wybrać?

Odpowiadając na to pytanie musimy zwrócić uwagę na nasze dotychczasowe doświadczenie oraz cel hodowli. Growbox stwarza bardziej optymalne warunki do rozwoju i klonowania roślin. Będzie to optymalny wybór dla kolekcjonerów, którym zależy na szybkim propagowaniu roślin i ich sprzedaży. Witryna to dobre rozwiązanie dla miłośników kwiatów, którzy nie mają odpowiednich warunków do ich uprawy.