wtorek, 23 kwietnia, 2024

Zdrowy i piękny uśmiech to wizytówka każdego człowieka. Z tego względu do higieny jamy ustnej przywiązujemy coraz większą uwagę, a wizyty u dentysty nie ograniczają się jedynie do leczenia ubytków. Coraz popularniejsze stają się rozmaite zabiegi stomatologiczne mające na celu profilaktykę i dbałość o estetykę uzębienia.

Zdejmowanie kamienia nazębnego

Zabieg usuwania kamienia wykonuje niemal każda klinika stomatologiczna, gdyż jest to jeden z podstawowych zabiegów mających na celu ochronę zębów. Kamień nazębny powstaje w wyniku zalegania resztek pożywienia na zębach i pomiędzy nimi. Nawet dokładne i częste mycie zębów nie gwarantuje usunięcia całego osadu, który z czasem wapnieje. Kamień nazębny jest nie tylko nieestetyczny, ale również niezdrowy dla zębów, ponieważ w wyniku jego zalegania dziąsła mogą ulegać osłabieniu. Jak często należy go usuwać? Nie jest to ściśle określone przez lekarzy stomatologów, niemniej jednak rekomendują oni wykonywanie tego zabiegu minimum raz na pół roku. Niektóre osoby mają tendencję do osadzania się kamienia nazębnego, zatem powinny usuwać go częściej. Dodatkowo kamień powinien być zdjęty przed wykonaniem innych zabiegów stomatologicznych, takich jak na przykład wybielanie zębów.

Piaskowanie i fluoryzacja

Piaskowanie i fluoryzacja zębów to zabiegi, które często towarzyszą zdejmowaniu kamienia nazębnego. Piaskowanie polega na usuwaniu osadu i drobnego kamienia z powierzchni zębowych za pomocą strumieni wody, które zawierają dodatkowo substancje czyszczące. Zabieg ten nie tylko wspomaga higienę jamy ustnej, ale także znacząco poprawia jakość uśmiechu, nadając mu piękną barwę. Zęby, które przeszły zabieg piaskowania nie powinny być narażone na kontakt z pokarmami barwiącymi przez co najmniej 24 godziny. Należą do nich buraki, jagody i szpinak. Ponadto dla utrzymania efektu nie można pić kawy ani herbaty, nie wspominając o czerwonym winie. Piaskowanie wykonywane jest zwykle z taką samą częstotliwością jak odkamienianie, zatem minimum dwa razy w roku. Fluoryzacja zębów ma natomiast na celu ich ochronę przed nadwrażliwością i próchnicą. Sam zabieg polega na nałożeniu na zęby pasty, pianki czy żelu z wysokim stężeniem fluoru w składzie. Nałożenie preparatu poprzedzone jest dokładnym wyczyszczeniem zębów za pomocą obrotowej szczoteczki. Warto dodać, że fluor przykleja się do zębów, dzięki czemu są one dodatkowo chronione przed próchnicą.

Wybielanie

Każdy z nas marzy o śnieżnobiałym uśmiechu. Niektóre osoby mogą osiągnąć ten efekt już po samym zabiegu piaskowania, jednak nie jest to przywilej wszystkich. Wynika to z faktu, że naturalny kolor zębów nie jest u każdego człowieka taki sam. Jeżeli po zdjęciu kamienia i piaskowaniu zębów nadal bliżej im do żółci niż bieli, pomocny może okazać się zabieg wybielania. Teoretycznie bielszy odcień zębów można osiągnąć w domu, poprzez stosowanie past wybielających, jednakże stosując je, nigdy nie osiągniemy takich efektów, jak dzięki zabiegom w gabinecie stomatologicznym. Pacjent ma w tym przypadku do wyboru kilka metod wybielania zębów – wśród nich wyróżnia się m.in. wybielanie nakładkami, lampą czy laserem. Metoda każdorazowo ustalana jest w porozumieniu z lekarzem, jednak trzeba wziąć pod uwagę także jej cenę. Każda klinika stomatologiczna posiada własny cennik, ale przeciętnie najtańsze jest wybielanie nakładkowe. Wybielanie lampą czy laserem to bowiem zwykle koszt ok. 2000 zł.

Rozwój stomatologii powoduje, że obecnie zajmuje się ona nie tylko leczeniem zębów, ale także estetyką uśmiechu. Warto korzystać z zabiegów, które nie tylko poprawią jego jakość, ale także przyczynią się do poprawienia stanu zdrowia uzębienia.