Jeżeli nosisz aparat słuchowy, być może zdarzyło Ci się usłyszeć dziwne, charakterystyczne gwizdanie. Możesz tego doświadczyć przy zwykłych, codziennych czynnościach, jak na przykład nakładaniu czapki czy kaptura. Zjawisko to nosi nazwę sprzężenia zwrotnego i powstaje, gdy dźwięk emitowany z urządzenia opuszcza ucho. Następnie dźwięk jest wyłapywany z powrotem przez mikrofon aparatu oraz wzmacniany – powstaje charakterystyczne piszczenie. Podobne zjawisko można zaobserwować na przykład przed koncertem, gdy muzycy i dźwiękowcy kalibrują konfigurują. Gdy mikrofony wyłapują dźwięk wydostający się z głośników, również dochodzi do sprzężenia zwrotnego.
Zjawisko to może występować przy bardzo wielu codziennych czynnościach i jest to całkiem naturalne z racji tego jak czułe są to urządzenia. Jednak czasami pojawienie się tego dźwięku może być spowodowane problemami z Twoim aparatem słuchowym i może być konieczne udanie się do specjalisty. Wiele aparatów słuchowych wyposażonych jest w system eliminacji sprzężeń zwrotnych, jednak nie zawsze system ten jest skuteczny. Co dokładnie powoduje piszczenie Twojego aparatu i jak temu zaradzić? Oto najczęstsze problemy i porady jak je rozwiązać.
Nieodpowiednie dopasowanie aparatu
Jeżeli Twój aparat słuchowy nie został poprawnie dopasowany do kształtu Twojego ciała, może pojawić się nieszczelność, przez którą dźwięk będzie mógł się wydostawać z Twojego ucha. Nawet jeżeli Twój aparat został dobrze dobrany, to musisz pamiętać, że tak jak reszta ciała, uszy również rosną i zmieniają swój kształt przez całe życie. Jeżeli teraz Twoje urządzenie dobrze przylega do Twojego ucha, nie oznacza to, że tak będzie już stale.
Za dużo woskowiny usznej
Jeżeli Twoje ucho produkuje za dużo woskowiny, to może dojść do sytuacji zablokowania kanału słuchowego. W takim przypadku dźwięk zacznie się odbijać i wracać do mikrofonu w aparacie, co spowoduje sprzężenie zwrotne. Co więcej, taki zator może powodować bóle i być niebezpieczny dla Twojego zdrowia, więc koniecznie skontaktuj się ze specjalistą i umów się na oczyszczanie wnętrza ucha.
Zbyt duża głośność
Ludzki mózg jest tak skonstruowany, że im głośniejszy jest dźwięk tym wydaje się lepszy oraz przyjemniejszy. Oczywiście do pewnej granicy. Będąc tego świadomym, należy uważać na natężenie dźwięku; kontroluj głośność Twojego aparatu, ponieważ zbyt duże natężenie dźwięku wydostającego się z tego urządzenia może być powodem gwizdania i piszczenia.
Przemieszczanie się mikrofonu
Mikrofon w Twoim aparacie słuchowym może się poluzować oraz przemieszczać. Ten problem również może powodować sprzężenie zwrotne i w takim wypadku pomocą będzie wizyta w gabinecie protetyka słuchu.