wtorek, 23 kwietnia, 2024

Wiele słyszy się o tym, że uśmiech to nasza wizytówka. Niestety pomimo tego próchnica wciąż pozostaje istotnym problemem, a statystyki w tym aspekcie są zatrważające – o higienę zębów nie dba niemal 4 mln Polaków, a 800 tys. z nas nie posiada nawet własnej szczoteczki. O odpowiednią profilaktykę warto zatroszczyć się, zanim leczenie próchnicy stanie się konieczne. Jak zrobić to z głową? Oto 10 przykazań, których warto przestrzegać, aby zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia!

Zacznij od podstaw

O zdrowy uśmiech nie sposób zadbać, unikając regularnego mycia zębów. Stomatolodzy zalecają, aby szczotkować zęby po każdym posiłku. Jeśli jednak nie jest to możliwe – przynajmniej 2 razy dziennie. W zależności od tego, czy używamy szczoteczki elektrycznej czy manualnej, na higienę jamy ustnej powinniśmy poświęcać nie mniej niż 2-3 minuty każdorazowo.

Nie zapominaj o technice

Nawet najbardziej konsekwentne przestrzeganie czasu mycia zębów nie uchroni ich przed próchnicą, jeśli nie zadbamy o prawidłową technikę szczotkowania. Według zaleceń powinniśmy myć zęby szczoteczką nachyloną pod kątem 45° do ich powierzchni, wykonując przy tym ruchy „wymiatające”. W ten sposób o wiele dokładniej usuniemy zalegające resztki jedzenia. Chcąc cieszyć się zdrowym uśmiechem, warto zadbać o dokładne szczotkowanie, zanim pojawią się pierwsze oznaki próchnicy i konieczne będzie np. leczenie kanałowe zęba.

Zwracaj uwagę nie tylko zęby

Higiena jamy ustnej nie ogranicza się jedynie do szczotkowania zębów. Istotnym jej elementem jest także dbałość o dziąsła, język, podniebienie i wewnętrzną stronę policzków. Kontrolujmy ich stan podczas każdego mycia. Aby zadbać o język, który może być narażony na działanie grzybów i bakterii, warto sięgnąć po profesjonalne akcesoria. Można użyć w tym celu także szczoteczki stosowanej na co dzień do mycia zębów.

Zadbaj o odpowiednią szczoteczkę i prawidłowo dobraną pastę do zębów

Szczoteczka oraz pasta do zębów powinny funkcjonować niczym zgrany duet. Wybierając te produkty, zatroszczmy się nie tylko o ich jakość, ale także o jak najlepsze dopasowanie do naszych potrzeb. Na rynku znajdziemy szczoteczki o różnym stopniu twardości – warto wybrać taką, która nie narazi naszych dziąseł na urazy mechaniczne powstałe w wyniku szczotkowania. Odpowiednio dobrana pasta natomiast nie tylko odświeży oddech, ale pomoże redukować nadmierną płytkę nazębną oraz wzmocni szkliwo dzięki odpowiedniej zawartości fluoru.

Sięgnij po dodatkowe wsparcie

Zanim leczenie próchnicy stanie się koniecznością, dobrym pomysłem jest uzupełnienie codziennej higieny o dodatkowe produkty. W trosce o przestrzenie międzyzębowe pomoże nam nić dentystyczna, a odpowiednio dobrany płyn do płukania jamy ustnej dotrze tam, gdzie trudności z tym mieć będzie szczoteczka do zębów. W przypadku wątpliwości związanych z wyborem produktów, jakie najlepiej spełnią nasze oczekiwania, warto zasięgnąć porady stomatologa!

Przestrzegaj terminarza wizyt kontrolnych

Nie każdy z nas ma świadomość tego, jak ważne jest leczenie profilaktyczne zębów. Dlaczego to tak istotne? Każda z kontrolnych wizyt to okazja do weryfikacji stanu naszej jamy ustnej przez specjalistę. Stomatolog może wówczas poinformować nas np. o uszkodzeniach płytki lub mikropęknięciach, których nie jesteśmy w stanie dostrzec podczas samodzielnej kontroli przeprowadzanej w domowym zaciszu. Regularne wizyty warto więc potraktować jako element dbałości o zdrowie i na stałe uwzględnić w swoim kalendarzu.

Nie bagatelizuj problemów

Choć leczenie kanałowe dla wielu z nas to najczarniejszy scenariusz, jaki może spotkać nas podczas wizyty na fotelu stomatologicznym, warto zdać sobie sprawę, że w większości przypadków to nic innego, jak konsekwencja zaniedbania wszystkich przedstawionych wyżej punktów! Jeśli więc zauważymy na powierzchni zęba zmiany, nie czekajmy do momentu, w którym pojawi się ból. Im szybsza reakcja, tym łatwiej będzie nam zadbać o skuteczne leczenie próchnicy.

Ogranicz spożycie produktów, które szkodzą zębom

Nie od dziś wiadomo, że słodzone napoje czy spożywany w nadmiarze cukier nie mają korzystnego wpływu na stan naszego uzębienia. Dobrym pomysłem jest unikanie ich w ramach prowadzenia odpowiednio zbilansowanej i dostosowanej do naszych potrzeb diety. Zamiast słodkich przekąsek czy napoju z bąbelkami częściej sięgajmy więc po owoce, warzywa i… wodę. Podziękują nam za to nie tylko zęby, ale i całe ciało!

Pozbądź się złych nawyków

Gdy w temacie podstawowej higieny jamy ustnej wykonamy już „rachunek sumienia”, warto wziąć pod lupę nasze codzienne nawyki, które niekorzystnie wpływają na stan zębów. Do choroby próchniczej przyczyniać może się nie tylko zła dieta czy zaniedbane leczenie profilaktyczne zębów, ale np. palenie papierosów, nadmierny stres lub obgryzanie paznokci. Warto porzucić je na rzecz tych dobrych – aktywnego trybu życia, zbilansowanej diety czy dbałości o regularne nawodnienie.

Wykonuj regularne badania

Jeśli chcemy zadbać o stan jamy ustnej na najwyższym poziomie, powinniśmy tak naprawdę zatroszczyć się o stan całego organizmu. Zanim na powierzchni naszych zębów pojawią się pierwsze niepokojące objawy i konieczne będzie leczenie próchnicy, warto uświadomić sobie fakt, że istnieje wiele chorób, które mogą przyczyniać się do jej powstawania. Z tego powodu dobrym pomysłem są nie tylko kontrole stanu uzębienia, ale także wykonywanie okresowych badań, dzięki którym będziemy mogli mieć pewność, że nasz organizm cieszy się dobrym zdrowiem.

Choć dbałość o higienę jamy ustnej może wydawać się nieco skomplikowana – nic bardziej mylnego. Jeśli potraktujemy ją jako stały element troski o dobre zdrowie, ma szansę szybko wejść nam w nawyk, skutecznie zmniejszając ryzyko pojawienia się choroby próchniczej. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy cieszyć się pięknym uśmiechem!

źródło: mcs-przychodnia.pl – stomatologia Warszawa