wtorek, 23 kwietnia, 2024

Współczesne aparaty słuchowe produkowane są przy użyciu najnowocześniejszych cyfrowych technologii. Ich najważniejszą cechą jest indywidualne dostosowanie do konkretnych potrzeb użytkownika oraz możliwość dostrojenia urządzenia do ubytku słuchu jego użytkownika. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologicznie funkcji możliwe jest znaczące poprawienie jakości życia osób cierpiących z powodu dysfunkcji słuchu. Nowoczesne aparaty słuchowe znacznie różnią się od tych stosowanych jeszcze kilka lat temu.

Budowa nowoczesnych aparatów słuchowych

Nowoczesne aparaty słuchowe zaprojektowane są przy użyciu nowoczesnej technologii cyfrowej, dzięki czemu możliwe jest idealne dopasowanie ich parametrów do potrzeb każdego użytkownika oraz zapewnienie mu wysokiego komfortu użytkowania oraz dyskretnego wyglądu urządzenia. Co istotne, urządzenia te stają się coraz szerzej dostępne, a to nie pozostaje bez znaczenia, jeśli chodzi o ich ceny.

Najczęściej aparat słuchowy złożony jest z trzech głównych podzespołów: procesora, głośnika oraz mikrofonu. Mikrofon wyłapuje dźwięki z otoczenia użytkownika i następnie przesyła je do procesora, którego zadaniem jest ich wzmocnienie i przekształcenie w formę sygnałów elektrycznych. Ostatnie ogniwo tego układu czyli głośnik (inaczej słuchawka) emituje sygnały dźwiękowe do ucha użytkownika, umożliwiając ich wyraźne słyszenie.

Innowacyjne funkcje nowoczesnych aparatów słuchowych

Nowoczesne rozwiązania stosowane we współczesnych aparatach słuchowych gwarantują ich użytkownikom nie tylko możliwość odbierania najwyższej jakości dźwięku, ale także dyskrecję, co w połączeniu wiąże się ze znacznym zwiększeniem komfortu życia. Na rynku dostępne są urządzenia zróżnicowane pod względem funkcji, których zastosowanie odpowiada indywidualnym potrzebom każdego użytkownika.

Jakie innowacyjne funkcje posiadają współczesne aparaty słuchowe?

  • Bluetooth, funkcja umożliwiająca bezprzewodowy odbiór muzyki oraz mowy z zewnętrznych, zlokalizowanych w niewielkiej odległości źródeł dźwięku wyposażonych w interfejs Bluetooth (np. smartfonów, tabletów, laptopów czy telewizorów). Czasem skorzystanie z tej technologii może wymagać podłączenia dodatkowego, małego urządzenia służącego do transmitowania sygnałów – streamera.
  • Obsługa urządzenia za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie, dzięki takiej funkcji możliwe jest bezprzewodowe regulowanie urządzenia. Umożliwia to dostosowanie jakości i programu słyszenia do aktualnego poziomu hałasu w tle a także oddzielne regulowania poziomu głośności w obu uszach. W zatłoczonych miejsca możliwe jest wytłumienie wszelkich szumów i gwaru rozmów innych osób, co umożliwia skupienie się na rozmowie ze swoim towarzystwem.
  • Wielokrotne ładowanie – tradycyjne urządzenia zasilane wymiennymi bateriami mogą być uciążliwe. Nowoczesne aparaty słuchowe zasilane są wbudowanymi akumulatorami litowo-jonowymi, których naładowanie umożliwia działanie urządzenia przez około 24 godziny.

Technologia stosowana w nowoczesnych aparatach słuchowych ulega nieustannemu rozwojowi, a osoby borykające się z problemami ze słuchem mogą liczyć na coraz to nowsze funkcje gwarantujące wyższy komfort życia. Przed wyborem konkretnego modelu urządzenia należy skonsultować się z protetykiem i dobrać funkcje urządzenia do swoich indywidualnych potrzeb oraz stylu życia.