wtorek, 23 kwietnia, 2024

Prezerwatywy to najpopularniejsze środki antykoncepcyjne, dzięki którym możemy też skutecznie zapobiegać zakażeniom HIV. Ogólnodostępne prezerwatywy wykonane są z lateksu o ogromnej elastyczności. Ich ścianki są cieniutkie i łatwo je uszkodzić, dlatego, aby należycie spełniały swoje funkcje niezbędne, jest przestrzeganie wszelkich zasad korzystania z nich.

Czynniki wpływające na skuteczność prezerwatyw

Na skuteczność prezerwatyw wpływ ma m.in.:

  • odpowiednie ich przechowywanie (nie należy narażać ich na wahania temperatur, dużą wilgotność czy promieniowanie słoneczne),
  • prawidłowe otwarcie opakowania (używanie do tego ostrych narzędzi czy nawet długich paznokci, bądź może uszkodzić prezerwatywę),
  • nieużywanie ich, gdy są uszkodzone (jeżeli zauważymy, że przy naciskaniu opakowania wydostaje się z niego powietrze, prawdopodobnie oznacza to, iż jest ono uszkodzone; ażne jest też zwracanie uwagi na datę przydatności do użycia produktu),
  • założenie jej przed rozpoczęciem stosunku seksualnego i zdjęcie tuż po,
  • używanie jednego egzemplarza tylko raz,
  • unikanie lubrykantów na bazie tłuszczu, które mogą doprowadzić do uszkodzenia lateksu,
  • kontrolowanie, czy w trakcie stosunku prezerwatywa nie uległa pęknięciu lub zsunięciu.

Jak prawidłowo założyć prezerwatywę?

Prezerwatywę warto założyć na członka już na etapie gryz wstępnej. Opakowanie prezerwatywy rozrywa się od ząbkowanej strony. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na ostre przedmioty lub zęby i paznokcie, które mogą doprowadzić do przedziurawienia prezerwatywy. Zrolowana cześć produktu powinna znajdować się na zewnątrz, gdyż w przeciwnym razie prezerwatywa założona będzie na lewą stronę. Jak założyć prezerwatywę? W tym celu wystarczy zastosować się do kilku wskazówek. Aby mieć pewność czy dobrze ją zakładamy, można lekko w nią dmuchnąć, aby delikatnie się rozwinęła. Wówczas okaże się, która strona jest prawidłowa. Końcówkę prezerwatywy powinno się ścisnąć palcami, aby wypuścić z jej wnętrza powietrze. Następnie trzymając końcówkę, należy delikatnie założyć prezerwatywę na penisa, a następnie ją rozwinąć.

Jeżeli w czasie zbliżenia zauważysz, że prezerwatywa się zwija, to należy ją niezwłocznie ponownie rozwinąć. Natomiast w przypadku jej zsunięcia z penisa należy natychmiast przerwać stosunek i założyć nową prezerwatywę. Po wytrysku należy przytrzymać prezerwatywę u podstawy członka i wycofać go. Następnie trzeba ją zdjąć, związać, zawinąć w chusteczkę higieniczną i wyrzucić do kosza. Oczywiście nigdy nie wolno używać tej samej prezerwatywy kilkukrotnie.

Rodzaje prezerwatyw

Odpowiednie użytkowanie i właściwy dobór prezerwatywy zapewni przede wszystkim bezpieczeństwo, ale sprawi też, że zbliżenie będzie przyjemne i w pełni komfortowe. Aktualnie na rynku dostępne są różne rodzaje prezerwatyw. Podstawowe rozróżnienie dotyczy produktów wykonanych z lateksu lub nie lateksowych (np. z poliuretanu). Prezerwatywy występują też w różnych rozmiarach, kształtach, a nawet smakach. Ponadto istnieją produkty z prążkami lub wypustkami, które potęgują intensywność zbliżenia.

W sypialni można pozwalać sobie na eksperymenty, które urozmaicą pożycie. Z tego względu warto przetestować wiele rodzajów prezerwatyw i znaleźć najodpowiedniejszy model. Należy pamiętać, że stanowią one skuteczną ochronę nie tylko przed niechcianą ciążą, ale też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Oczywiście prezerwatywy mogą również potęgować odczucia podczas zbliżenia.