wtorek, 23 kwietnia, 2024

Miesiączka dotyczy praktycznie każdej kobiety. Skomplikowany proces zachodzący regularnie w kobiecym ciele może być powiązany z różnymi dolegliwościami. Oprócz bólu głowy czy nerwowości, okresowi może też towarzyszyć szereg innych objawów, a szczególnie w 2 fazie cyklu. Na czym ona polega i jak poradzić sobie z przykrymi dolegliwościami?

Czym jest druga faza cyklu menstruacyjnego?

Druga faza cyklu menstruacyjnego nazywana jest także pęcherzykową lub proliferacyjną. Najczęściej trwa ona od 9 do 11 dni. W tej szczególnej fazie dochodzi do odbudowania endometrium oraz jego przygotowania przez organizm do późniejszego zapłodnienia komórki jajowej. W tym czasie wydziela się również hormon folikulotropowy (FSH), odpowiedzialny za wzrost pęcherzyków Graffa. Większa produkcja następuje również w przypadku estrogenu.

Druga faza cyklu menstruacyjnego – jakie dolegliwości jej towarzyszą?

Z uwagi na to, że w drugiej fazie cyklu dochodzi do wzrostu stężenia hormonów, kobieta może odczuwać różne dolegliwości. Jedną z najczęściej spotykanych w tym okresie jest suchość pochwy przed okresem. Brak odpowiedniego nawilżenia okolic intymnych sprawia, że kobieta może odczuwać dyskomfort w postaci pieczenia i swędzenia. W jaki sposób można sobie poradzić z tą sytuacją? Czy te objawy mogą być niebezpieczne dla zdrowia?

Suchość pochwy a miesiączka – jak sobie poradzić?

Uczucie suchości pochwy przed i chwilę po menstruacji jest zjawiskiem, które może dotyczyć kobiet w różnym wieku. Szczególnie często spotykana jest suchość pochwy przed okresem, a szczególnie, gdy dana osoba przyjmuje niektóre leki. Problem związany z niedostatecznym nawilżeniem okolic intymnych powinien być zgłoszony lekarzowi. Brak reakcji może skutkować infekcją pochwy. Na szczęście, przykre dolegliwości mogą zostać w prosty sposób wyleczone.

Jeśli pacjentka zgłosi swojemu lekarzowi suchość pochwy, ten przepisze jej odpowiednie preparaty, mające na celu zwalczenie dolegliwości. Produkty do nawilżania pochwy, czyli kremy, żele lub globulki zawierają substancje o silnym działaniu łagodzącym i rewitalizującym. Głównym zadaniem tego typu preparatów jest przywrócenie błonom śluzowym odpowiedniego pH. Co znajduje się w preparatach do nawilżania pochwy?

  • Kwas hialuronowy,
  • Kwas mlekowy,
  • Kwas salicylowy,
  • Ekstrakt z aloesu,

Jak dbać o siebie przed okresem?

Jeśli u danej kobiety suchość pochwy przed okresem zdarza się dość często, warto poinformować o tym fakcie lekarza. Dzięki temu, specjalista przygotuje dla pacjentki recepty na preparaty nawilżające, które będzie mogła stosować w różnych okolicznościach. Warto wiedzieć, że nie na wszystkie środki na suchość pochwy wymagana jest recepta. Te przepisane przez lekarza są jednak dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem, a szczególnie, jeśli problem ma charakter nawracający.

Druga faza cyklu menstruacyjnego może objawiać się nie tylko bólem głowy czy nudnościami. W przypadku, gdy podczas cyklu występuje suchość pochwy, warto mieć pod ręką odpowiednie preparaty, które przywrócą sferom intymnych odpowiednie nawilżenie.