wtorek, 23 kwietnia, 2024

Każdy rodzaj masażu niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, które pozytywnie oddziałują na cały organizm. W zależności od obranej techniki masażu przez specjalistę możemy poprawić krążenie, pozbyć się napięcia mięśni czy zadbać o samopoczucie psychiczne. Jednak to tylko niektóre z wielu korzyści, z jakimi wiąże się profesjonalnie wykonany masaż. Dzięki niemu pozbędziemy się bowiem obrzęków czy dolegliwości bólowych z różnych partii ciała. Ten ostatni problem dotyczy najczęściej kobiet w ciąży, które rzeczywiście cierpią na bóle kręgosłupa oraz muszą zmagać się z obrzękami nóg. Chociaż są to normalne procesy fizjologiczne związane z ciążą, to dzięki odpowiednio wykonanemu masażowi można zmniejszyć ich bolesność.

Masaż w ciąży – przebieg

Dla kobiet w ciąży najważniejszą kwestią jest pozbycie się wszelkich stresów i dążenie do relaksacji oraz odprężenia. Dodatkowym atutem korzystania z masażu w czasie ciąży będzie szereg korzyści dla organizmu – od poprawy krążenia po zmniejszenie dolegliwości bólowych. Przebieg relaksacyjnego masażu dla kobiet w ciąży został opracowany w taki sposób, aby efekty były widoczne przy jednoczesnym zachowaniu pełnej ostrożności. Masaż tego typu może odbyć się w domu pacjentki lub bezpośrednio w gabinecie masażu.

Masaż dla kobiet w ciąży sprowadza się do wykonywania delikatnych ruchów, które przypominają głaskanie lub rozcieranie. Taka forma masażu daje efekty w postaci odprężenia i ujędrnienia skóry. Subtelne naciski na strategiczne miejsca to klucz do sukcesu, jeśli chcemy odczuć pełny relaks. Ponadto każdorazowa sesja w gabinecie masażu wzmacnia więź pomiędzy mamą a dzieckiem. Specjalnie opracowana technika masażu poprawia samopoczucia i usuwa zmęczenie ciężarnej kobiety. Tego typu masaż zazwyczaj odbywa się z użyciem specjalnych olejków, dzięki którym skóra nie jest narażona na otarcia i staje się widocznie odżywiona. Do funkcji masażu dla kobiet zaliczamy też głębokie odprężenie mięśni i zlikwidowanie dolegliwości bólowych. Zwykle masaż zaczyna się od górnej partii ciała i przebiega ku dolnym kończynom. Warto podkreślić, że specjalna pozycja przybrana w trakcie masażu pozwala na wykonanie efektywnego masażu relaksacyjnego na każdym etapie ciąży.

Efekty masażu dla kobiet w ciąży

Do wielu korzystnych rezultatów poddania się tego typu zabiegom należy przede wszystkim zwiększenie samoświadomości ciała kobiety, co może pomóc jej w porodzie. To bardzo ważna kwestia, która często decyduje o tym, czy przyszła mama decyduje się na sesję w gabinecie masażu. Cały proces wpływa odprężająco i kojąco na cały organizm, skutecznie eliminując wszelkie bóle. Kolejną zmorą stanu prenatalnego są bardzo częste obrzęki, które dzięki profesjonalnie wykonanemu masażowi stopniowo zanikają.

Do efektów masażu zaliczamy także:

  • uelastycznienie mięśni,
  • relaksację
  • rozluźnienie napiętych mięśni,
  • poprawę jakości snu,
  • pozbycie się bólów pleców, karku i szyi,
  • stymulowanie układu krążenia,
  • pobudzenie perystaltyki jelit i lepsze trawienie,
  • ujędrnienie skóry (ograniczenie ryzyka pojawienia się rozstępów),
  • stymulowanie układu hormonalnego i limfatycznego.

Czy warto wykonywać masaż w ciąży?

Dzięki specjalnie opracowanej technice masażu dla kobiet w ciąży cały proces przynosi wiele korzyści, które przekładają się na przebieg porodu i cały okres połogu. Prawdopodobnie lepiej zniesiemy bowiem wszelkie dolegliwości bólowe.