Wydaje się, że używanie współcześnie wiecznego pióra do pisania jest archaizmem i przeżytkiem. Coraz mniej piszemy ręcznie, a gdy to robimy, zwykle używamy tanich długopisów, które wydają nam się zupełnie oczywistym pierwszym wyborem do robienia notatek i innych zapisów. Jednak pod wieloma względami nie dorównują one ciągle wiecznym piórom.
Komfort i lekkość pisania
Podstawowym argumentem przemawiającym za pisaniem wiecznym piórem jest to, że pisze się nim bez większego wysiłku. Pisanie długopisem z mechanizmem kulkowym wymaga pewnego stałego nacisku. Początkowo wydaje się, że nie wymaga to większej. Po dłuższym pisaniu mięśnie dłoni męczą się, a komfort pracy wyraźnie spada. Tym bardziej trudne może być pisanie długopisem dla ludzi z chorobami zwyrodnieniowymi stawów czy innymi uszkodzeniami dłoni. Wieczne pióro nie wymaga nacisku, pisze się nim lekko przesuwając stalówkę po papierze. Dzięki temu nawet po zapisaniu wielu stron odręcznym pismem zmęczenie będzie dużo mniejsze.
Współczesne pióra wieczne nie są jednocześnie podatne na robienie kleksów, a dopracowane atramenty nie rozmazują się, czyli wyeliminowano z czasem wady które spowodowały, że długopis wyparł wieczne pióro.
Charakter pisma i staranność
Pisanie wiecznym piórem wymaga jednak nieco większego skupienia i staranności. Dla jednych może być to wadą, jednak dzięki temu kształtujemy lepszy charakter pisma i ćwiczymy dłoń do precyzyjnych ruchów, które mogą się nam przydać w innych aktywnościach życiowych, pracach technicznych czy działalności artystycznej. Zresztą pióro wieczne samo w sobie świetnie nadaje się do działalności artystycznej – jego precyzja, sposób w jaki atrament rozlewa się po papierze, dostępność dużej ilości barw i odcieni atramentu, oraz stalówek o zróżnicowanej szerokości linii, wraz z wcześniej wspomnianą lekkością powodują, że przy pomocy pióra można tworzyć piękne grafiki.
Wymaganie staranności kształtuje także naszą osobowość, uczy nas cierpliwości, skupienia na pisaniu. Pisanie wiecznym piórem może zamienić się w pewien rodzaj medytacji. Z tego powodu wieczne pióra cenią poeci i pisarze (swoje wieczne pióro miał już Mickiewicz), ponieważ mogą dzięki nim kontemplować własne pisanie. Dodatkową zaletą ręcznego pisma, szczególnie takiego wymagającego pewnego skupienia, jak w przypadku pisania wiecznym piórem, jest to, że pisanie pozwala lepiej zapamiętać informacje. Odręczne notatki nie tylko pozwalają do danej informacji wrócić, ale już podczas ich tworzenia inicjują procesy pamięci długotrwałej w mózgu.
Slow life i ekologia
Wieczne pióro jest urządzeniem wielorazowym, a jednocześnie na tyle prostym, że jeżeli użytkujemy je poprawnie, może przetrwać dziesięciolecia. Wiele osób posiada i używa piór wyprodukowanych jeszcze przed drugą wojną światową, wielu ludzi posiada także pióra, które dostali lub kupili w dzieciństwie lub wczesnej młodości. To nie tylko powoduje, że pióro może mieć swoją historię i charakter, nie być anonimowym przedmiotem codziennego użytku, zupełnie niedostrzegalnym jak typowy długopis nad którym nigdy się nie zastanawiamy, ale także po prostu mniej obciąża środowisko. Długopis przez swój charakter jest często przedmiotem jednorazowym, nawet gdy istnieje możliwość wymiany wkładu, mało kto tego dokonuje, szczególnie, że to wkład jest najbardziej wartościową częścią większości długopisów. Pióro wieczne z samej swojej idei powinno być używane wielokrotnie.
Poważniejsze podejście do przedmiotu wpisuje się także w modny obecnie trend slow life, pisanie piórem, jak już było wspomniane wymaga staranności, wymusza pisanie nieco wolniejsze, z namysłem. Ponadto sam przedmiot – pióro, w którym poza funkcją liczy się także jego wygląd, faktura, kształt, materiał, czasem jego historia, ale też tak prozaiczna cecha jak cena (o wiele wyższa od długopisu) wymusza to także dbanie o ten przedmiot, pilnowanie go, zwiększanie uważności i staranności nie tylko pisma, ale życia. Oczywiście sama przyjemność pisania zależy też od jakości wykonania – od lat jednymi z najbardziej cenionych na rynku są pióra Parker.