środa, 29 listopada, 2023

Każdy, kto ma ogród, zwykle pragnie go pięknie i funkcjonalnie wyposażyć, między innymi w meble. Służą one przede wszystkim odpoczynkowi, więc powinny być wygodne i jednocześnie wytrzymałe. Meble ogrodowe bowiem przez cały rok są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Ich wybór zatem nie powinien być przypadkowy. Poza tradycyjnymi drewnianymi czy rattanowymi modelami na rynku można też zakupić solidne meble ogrodowe z kamienia.

Specyfika mebli ogrodowych z kamienia

Architektura ogrodowa nie kończy się na drewnie. Obecnie coraz więcej firm produkujących meble ogrodowe korzysta również z kamienia. Jest to nadal niecodzienny sposób na aranżację ogrodu, jednak z pewnością warty rozważenia. Przede wszystkim takie meble wytwarzane są najczęściej z kamienia naturalnego. Jest to zwykle granit, bazalt, serpentyn czy marmur. Można też spotkać meble z betonu, zwanego sztucznym kamieniem, a są one również coraz bardziej popularne.

Meble kamienne idealnie nadają się do ogrodu, nie tylko dla miłośników surowców natural nych. Takie wyposażenie ogrodu jest przede wszystkim bardzo wytrzymałe i posłuży przez lata. Kamień trudno jest zniszczyć i utrzyma spory ciężar. Jest też odporny zarówno na wysokie temperatury, jak i mróz. Ponadto nie wchłania wody, więc zalanie takiego surowca w żaden sposób go nie zniszczy. Meble kamienne nie zostaną też przesunięte przez silny wiatr, co jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa użytkowników ogrodu.

Meble ogrodowe z kamienia są też bardzo łatwe w utrzymaniu i konserwacji. Przykładowo zabrudzone ławki betonowe wystarczy przemyć wodą. Niepotrzebna jest tu ani impregnacja, ani lakierowanie. Do ogrodu warto jednocześnie wybrać kamień gładki, oszlifowany. Dzięki temu jego oczyszczanie będzie jeszcze łatwiejsze – brud nie przedostanie się w żadne trudnodostępne szpary.

Co ciekawe, kamień w słoneczny dzień mocno się nagrzewa i kumuluje sporą ilość ciepła, które może później uwalniać przez dłuższy czas. Wówczas spędzanie czasu w ogrodzie późnym wieczorem będzie znacznie bardziej przyjemne, kiedy siedzisko będzie ogrzewało ciało.

Walory dekoracyjne mebli ogrodowych z kamienia

Meble ogrodowe z kamienia to też swoista, nietypowa dekoracja, która wyróżni każdy ogród. Zależnie od motywu, można dopasować aranżację do własnego stylu i upodobań. Na rynku istnieje wiele modeli gotowych, ale też można kamienne meble zamówić na wymiar, stosownie do własnych wymagań.

Meble z kamienia mogą symbolizować minimalizm i elegancję w przypadku zadbanych i starannie zaprojektowanych ogrodów. Doskonale będą się wówczas prezentować stoły i ławki betonowe czy z granitu. Wybierając natomiast szlachetny marmur, ogród będzie wyglądał dostojnie i z przepychem. Z pewnością też zachwyci niejednego gościa, a domowników będzie cieszył każdego dnia.

Z kolei w przypadku ogrodów z bujną roślinnością, pełnych kwiatów i krzewów, warto zastanowić się nad meblami kamiennymi rzeźbionymi. Dodają one niespotykanego uroku i wywołują niecodzienny klimat. Idealnie pasują do osób żyjących blisko natury czy miłujących przykładowo prowansalski styl. Ten rodzaj mebli sprawi, że architektura ogrodowa zostanie znacznie wzbogacona.

Chociaż niektórzy mogą postrzegać wyposażanie ogrodu meblami kamiennymi jako kit, to z pewnością jest to rozwiązanie, które zachwyci niejednego właściciela ogrodu. Przede wszystkim kwestia gustu nie podlega dyskusji, ponieważ jest sprawą bardzo indywidualną. Co więcej, to właśnie domownik ma czuć się w swoim ogrodzie jak najlepiej.

Z pewnością aranżowanie ogrodu meblami z kamienia jest równie efektowne, co ustawianie tradycyjnych mebli drewnianych. Dla wielu to właśnie elementy kamienne znacznie lepiej się prezentują. Mimo wszystko, niezależnie od surowca, zadowolenie użytkownika mebli powinno zawsze być na pierwszym miejscu.