czwartek, 30 listopada, 2023

Na tegorocznych targach EICMA w Milanie można było zobaczyć nowy, odważny model Hondy – CB4X. Podobno projektanci przy jego tworzeniu kierowali się hasłem „zabawa przez 7 dni w tygodniu”. Nowy model jest połączeniem sportowych oraz turystycznych akcentów, razem z crossoverem. Design został stworzony przez zespół młodych projektantów, którym przewodził plastyk Valerio Aiello. Sam twórca uważa, że nowa Honda CB4X jest kompromisem pomiędzy pojazdem miejskim a tym przeznaczonym do jazdy po autostradach oraz górskich zakrętach.

Uniwersalny charakter

Wiele osób poszukuje pojazdów uniwersalnych, które będą się dobrze sprawdzać zarówno w mieście, jak i w terenie. Honda CB4X była tworzona właśnie z taką myślą i ma zapewniać zarówno komfort turystyczny, jak i sportowe doznania. Potwierdza to nie tylko stylowy design, ale również silnik, w który została wyposażona maszyna. Jest to klasyczny rzędowy czterocylindrowy zbiornik, który posiadają również i inne modele Hondy. Taka specyfikacja oznacza, że motocykl będzie osiągał nawet 95 KM i 64 Nm, co rzeczywiście potwierdza deklaracje twórców o tym, że jest to model przystosowany do szaleństwa na szosie, a także do spokojnej jazdy w warunkach miejskich.

Sporny design

Stylistyka pojazdu jest bardzo charakterystyczna, gdyż znaczna część przedniego nadwozia jest uformowana tak, aby przypominać jeden element. Tylna sekcja jest znacznie bardzie smukła i agresywna, a rama wykonana z aluminium ma za zadanie spajać te dwie części i wpasowywać się w ogólną konstrukcję. Jest również regulowana kierownica oraz przednia szyba, która została zintegrowana z owiewką. Elementem spornym całego designu może być zbiornik paliwa, a właściwie jego górna część, ponieważ płaszczyzna jest wyraźnie pochylona do przodu, zupełnie jak linia myśliwca wojskowego. Ogólny wygląd motocykla jest ciekawy, zgodny z najnowszymi trendami, które można zaobserwować na rynku, w klasie motocykli podobnej do nowej Hondy. Nie wszystkim jednak projekt ten przypadnie do gustu.

Czy Honda CB4X jest dla każdego?

Coraz częściej kierowcy szukają pojazdu, który będzie odpowiedni do ich dynamicznego trybu życia. Niektórzy upatrują w nowym koncepcie Hondy modelu na każdą okazję, sprawdzającego się podczas sportowej jazdy, jak i spokojnej podróży z pasażerem. Znajdziemy tu 17-calowe koła Pirelli, a także regulowaną szybę, co podkreśla sportowy charakter pojazdu. Za to wysokowydajne zawieszenie Ohlins, hamulce od firmy Brembo, a także układ wydechowy SC Project, ostre linie oraz przyciągający wzrok design, z pewnością pokazują, że projekt jest niezwykle nowoczesny.

Podsumowanie

Centrum badawczo-rozwojowe Hondy w Rzymie świetnie się spisało, tworząc model CB4X. Ciekawy crossover zebrał wiele pozytywnych opinii i twórcy mogą być zadowoleni ze swojego dzieła. Nowoczesna konstrukcja ma się sprawdzać zarówno w środowisku miejskim, jak i na trudniejszych trasach. Czy Japończycy zdecydują się na wersję produkcyjną tej koncepcji? Odpowiedź poznamy niebawem.

Źródło: autowitolin.pl – salon Honda Warszawa