niedziela, 17 października, 2021

Starsi użytkownicy sieci doskonale je pamiętają – liczniki odwiedzin. Były one stosowane niemal na wszystkich stronach, dziś pomału odchodzą w zapomnienie. Dzieje się to za sprawą Google, który udostępnia za darmo narzędzia pozwalające precyzyjnie śledzić ruch na naszej stronie. Dziś liczniki pełnią więc już całkowicie inną rolę niż kiedyś – co nie oznacza, że odeszły w zapomnienie.

Google Analytics

Jednym z narzędzi do śledzenia ruchu na stronie, jest Google Analytics. Pokazuje nam nie tylko statystyki odwiedzin naszej strony, ale również w jaki sposób użytkownicy się na nią dostali. Ma to spore znaczenie, jeśli chodzi o skuteczne promowanie swojej strony internetowej, gdyż widzimy jakie słowa kluczowe generują największy ruch, co możemy bardzo umiejętnie wykorzystać. Wspomnieć należy, że jest to nie tylko zwykły licznik odwiedzin a narzędzie, które doskonale wspomaga nas przy pozycjonowaniu strony. Nic więc dziwnego, że skutecznie wyparł liczniki odwiedzin z powszechnego użytku.

Czy liczniki odwiedzin odeszły do lamusa?

Pomimo tego, że Google Analytics wyparło liczniki odwiedzin z powszechnego użytku, to stosuje się je nadal w różnego rodzaju blogach. Wszystko to spowodowane jest chęcią uniezależnienia się od monopolisty i próbą ukrycia swojej tożsamości przed wśbiskim okiem Google, co ma duże znaczenie w działaniach marketingu internetowego. Dodatkowo, liczniki odwiedzin to również wygoda – nie musimy zakładać konta Google i przechodzić czasochłonnej weryfikacji naszego konta – po prostu instalujemy odpowiednią wtyczkę w WordPressie i gotowe.

Jeśli planujesz założyć firmową stronę lub sklep internetowy, z pewnością będziesz potrzebować narzędzia, jakim jest Google Analytics. Narzędzie to jest zintegrowane z wyszukiwarką internetową, a to właśnie na ruchu z niej pochodzącego zależy nam najbardziej. Nie ma co się łudzić – zwykłe liczniki odwiedzin są wystarczające jedynie w przypadku niewielkich i niekomercyjnych stron internetowych, ale nie do końca sprawdzą się przy większych projektach.