wtorek, 23 kwietnia, 2024

Oświetlenie stanowi doskonały sposób na podkreślenie stref użytkowych w niejednym wnętrzu. Wbrew pozorom, zabieg ten można zastosować nie tylko w odniesieniu do jadalni. Jak umiejętnie stosować oświetlenie w tym kontekście? Jakie lampy można w tym celu wykorzystać?

Światło w jadalni i salonie – jak podkreślić strefy użytkowe?

Dobierając odpowiednie oświetlenie można w sposób skuteczny i interesujący budować nastrój w dowolnym pomieszczeniu. W przypadku salonu czy jadalni coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie lamp sufitowych o interesujących kształtach. Wybierając lampę nad stół warto zdecydować się na model z nie transparentnym kloszem, kierującym światło w dół. Dzięki temu oświetlenie będzie miało jednocześnie charakter użytkowy i dekoracyjny. Podobną lampę można zastosować w salonie nad stolikiem okolicznościowym.

Oświetlenie szynowe w kuchni – do czego się przydaje?

Uniwersalny charakter oświetlenia szynowego gwarantuje ciekawe efekty wizualne zarówno w kuchni, jak i w pokoju dziennym. Umieszczone blisko sufitu zapewnia doskonale oświetloną przestrzeń, zaś dobór odpowiedniego kolorystycznie modelu jest gwarantem spójność z pozostałymi elementami wnętrza. Interesującym rozwiązaniem okazuje się wykorzystanie oświetlenia szynowego w charakterze dekoracyjnym, umieszczając go nie tylko na skraju, ale również w środku powierzchni sufitowej.

Jak wykorzystać kinkiety?

Delikatne źródło światło emitowane przez kinkiety stanowią dobre rozwiązanie do pomieszczeń o niewielkiej powierzchni. Tego typu oświetlenie może znaleźć się zarówno nad lustrem w łazience, jak również w korytarzu. Kinkiety stosuje się coraz częściej również jako element ozdobny w pomieszczeniach reprezentacyjnych. Uniwersalny charakter tego typu lamp, a także szeroka dostępność modeli w różnych sklepach umożliwia wielopłaszczyznowe zastosowanie tego rodzaju oświetlenia.

Chcąc wyznaczyć strefy użytkowe w pomieszczeniu warto sięgnąć po różnego rodzaju źródła światła. Dobierając lampę o odpowiednim kształcie i rozmiarze można w sposób prosty i skuteczny podkreślić najważniejsze miejsca w pokoju, a jednocześnie zbudować wyjątkowy nastrój w swoim mieszkaniu.