wtorek, 17 września, 2024

Pora letnia sprzyja wieczornym, a nawet nocnym spacerom w mieście. Nawet najlepiej zaprojektowane tereny zielone, chętnie wybierane przez mieszkańców skwery czy parki, nie mogą funkcjonować bez sztucznego oświetlenia. Jeśli nie zostaną zamontowane latarnie w odpowiedniej liczbie, skwer po zmroku zmieni się w miejsce nieprzyjazne, a wręcz niebezpieczne. Latarnie powinny świecić jedynie w okresach braku światła słonecznego. Występuje więc występuje konieczność zaopatrzenia ich w urządzenia do automatyzacji procesów włączania i wyłączania, tzw. automatów zmierzchowych.

Czujniki zmierzchowe

Wyłącznik zmierzchowy jest urządzeniem pozwalającym na automatyczne włączenie oświetlenia po zapadnięciu zmroku, po wschodzie słońca oświetlenie zostaje samoistnie wyłączone. Urządzenie jest wyposażone w fotorezystor, analizujący natężenie oświetlenia – im mniejsze natężenie oświetlenia, tym większy wzrost rezystencji w fotorezystorze. Efektem wzrostu rezystencji jest uruchomienie przerzutnika doprowadzającego energię elektryczną do całej instalacji oświetleniowej. Rankiem czujnik działa na odwrotnej zasadzie – zwiększenie oświetlenia wywołuje spadek rezystencji w fotorezystorze, wyłącza przerzutnik i odcina energię, powodując wyłączenie systemu oświetleniowego.

Czujnik zmierzchowy może być ustawiany według własnych potrzeb użytkownika. Szczególnej uwagi wymaga miejsce lokalizacji czujnika, gdyż reaguje on na bieżące warunki oświetleniowe, stąd wymóg montażu w odsłoniętym miejscu, pozwalającym na prawidłową analizę natężenia światła. W przypadku wadliwego zamontowania wyłącznika w miejscu zbyt zaciemnionym wystąpi zbyt wczesne włączanie oświetlenia oraz zbyt późne jego wyłączanie, co prowadzi do marnowania energii elektrycznej i wzrostu wydatków z nią związanych.

Rodzaje czujników zmierzchowych

Obecnie na rynku jest dostępnych kilka rodzajów automatów zmierzchowych, z których można wybrać najbardziej odpowiadający dla użytkownika wariant:

  • Automat zmierzchowy zewnętrzny, zamontowany w sondzie, czyli na zewnętrznym elemencie instalacji. Takie rozwiązanie charakteryzuje wysoka sprawność oraz pozytywne opinie użytkowników. Urządzenie z sondą musi zostać przymocowane w miejscu o stałym dostępnie do naturalnego światła. Czujnik może mieć także wbudowany mechanizm pozwalający na opóźnianie włączania instalacji, co pozwala na indywidualną regulację urządzenia.
  • Automat zmierzchowy z podstawowym czujnikiem – ten typ włącznika jest wyposażony w światłoczuły czujnik reagujący na zmianę oświetlenia. Urządzenie jest zazwyczaj montowane do podłoża (oświetlenie „od spodu”) budynków lub posesji. Podstawowy czujnik zmierzchowy nie jest wyposażony w opóźniacz czasowy – mechanizm włącza się samoczynnie podczas spadku oświetlenia na zewnątrz.
  • Automat zmierzchowy z opóźniaczem czasowym – pozwoli na uniknięcie włączania oświetlenia w trakcie zachmurzenia czy w przypadku podświetlenia przez światła samochodu.
  • Automat zmierzchowy z wbudowanym zegarem pozwala na ustawienie godziny dokonywania pomiaru oświetlenia, co oznacza, że czujnik zmierzchowy zacznie analizować oświetlenie dopiero od ustalonej przez użytkownika godziny.

Czujniki zmierzchowe dla terenów zielonych

Jaki czujnik będzie najlepszy do regulacji oświetlenia na skwerze lub w parku? Wszystko zależy od konfiguracji terenu zielonego. Jeśli skwer to plac porośnięty zielenią niską, a oświetlenie zaprojektowano z powierzchni gruntu, wystarczą proste automaty zmierzchowe z podstawowym czujnikiem – oświetlenie włączy się automatycznie po zmierzchu, rozpraszając ciemności słupami światła.

W parkach tereny odsłonięte przeplatają się z zacienionymi przez drzewa, więc na takich niejednolitych powierzchniach należy zastosować automaty zmierzchowe z sondą, która zostanie umieszczona w odsłoniętym miejscu np. na szczycie latarni. Takie rozwiązanie pozwoli na jednoczesne włączanie i wyłączanie całego oświetlenia terenu zielonego, bez konieczności montowania licznych czujników w miejscach o różnym zacienieniu.

Oświetlenie park lub skweru po zmroku nadaje mu wiele uroku i sprawia, że miejsce jest przyjazne dla spacerowiczów nawet jesienią i zimą, kiedy szybko robi się ciemno. Automatyzacja oświetlenia to rozwiązanie ekologiczne – automaty zmierzchowe to niedrogie urządzenia, które świetnie sprawdzają się jako element wspomagający oszczędność energii elektrycznej.