piątek, 19 kwietnia, 2024

Ozonowanie mieszkania, niegdyś stosowane głównie do dezynfekcji szpitali i hal przemysłowych, cieszy się ostatnimi czasy coraz większą popularnością również w prywatnych mieszkaniach. Ozonowanie jest bezpiecznym i nietoksycznym sposobem dezynfekcji powierzchni. Pozwala nie tylko na głębokie oczyszczanie, pozbycie się grzybów, zarazków i alergenów, ale również usuwa z mieszkania nieprzyjemny zapach. Na czym to polega? Kiedy warto przeprowadzić ozonowanie mieszkania?

Ozonowanie – na czym polega?

Ozonowanie polega na zastosowaniu na danej powierzchni specjalnego urządzenia, tzw. ozonatora. Urządzenie to generuje ozon, czyli aktywną odmianę tlenu. Po wytworzeniu ozonu zachodzi reakcja chemiczna, dzięki której wszelkie szkodliwe mikroorganizmy i drobnoustroje w pomieszczeniu zostają zniszczone. Należy jednak pamiętać, że ozon w zbyt wysokim stężeniu może być niebezpieczny dla zdrowia – zabieg ozonowania musi więc odbywać się z zachowaniem najwyższej ostrożności. Warto więc skorzystać z usług profesjonalistów, którzy dzięki swojemu doświadczeniu, wykonają ozonowanie w sposób bezpieczny i zgodny z procedurami.

Ozonowanie – kiedy warto?

Kiedy warto przeprowadzić ozonowanie mieszkania? Zdecydowanie należy zrobić to, gdy wprowadzamy się do nowego miejsca, zakupionego lub wynajętego z rynku wtórnego. Mieszkania takie, często niezadbane lub nieużytkowane przez dłuższy czas, bywają pełne szkodliwych grzybów i bakterii, a zapach we wnętrzu bywa nieprzyjemny. Ozonowanie to idealny sposób, by pozbyć się wszystkich tych problemów. Jest to również kwestia higieniczna – często nie wiemy, kto wcześniej mieszkał w danym miejscu i w jaki sposób o nie dbał. Ozonowanie sprawdzi się równie dobrze, gdy zależy nam na odświeżeniu dotychczasowego mieszkania. Jeśli borykamy się z nadmierną wilgocią powodującą pleśń i grzyby na ścianach, chorujemy na dolegliwości układu oddechowego lub cierpimy na alergię, mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu czystości i higieniczności danego miejsca – zabieg ozonowania jest tym, czego szukamy. Kolejną jego zaletą jest poprawa jakości powietrza we wnętrzu oraz usunięcie wszelkich przykrych zapachów. Jeśli w pomieszczeniu były długotrwale palone papierosy, przebywały w nim zwierzęta czy nie zostały zachowane warunki higieny, zapach wnętrza z pewnością będzie odstraszał i zniechęcał. Ozonowanie mieszkania to świetne rozwiązanie również w tej sytuacji. Warto pamiętać, że zabieg ten jest na tyle skuteczny, że radzi sobie nawet z tak ekstremalnymi sytuacjami jak mieszkania po pożarach, zalaniach czy ulatnianiu się gazu. Oczywiście w powyższych przypadkach musi on zostać powtórzony wielokrotnie a usuwanie zapachu spalenizny to proces wieloetapowy, jednak jest możliwe skuteczne odświeżenie mieszkania nawet po tak tragicznych przejściach.

Ozonowanie sprawdzi się w każdym przypadku, w którym zależy nam na poprawie jakości wnętrza, w którym żyjemy. Jest to zabieg bezpieczny, o ile zostaną zachowane odpowiednie procedury. Warto więc powierzyć wykonanie ozonowania fachowcom. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie występują jakiekolwiek wątpliwości co do czystości i bezpieczeństwa we wnętrzu – od grzyba na ścianie po mieszkanie przesiąknięte zapachem papierosów.