wtorek, 23 kwietnia, 2024

Czy to przemysł ciężki, czy budowa maszyn, firmy skupiają się na nowoczesnym projektowaniu coraz lżejszych konstrukcji. Materiały powinny ważyć coraz mniej, nie tracąc przy tym odpowiednich parametrów wytrzymałościowych oraz sztywności. Od lat w celu łączenia elementów metalowych stosuje się techniki nitowania oraz spawania. Jakie są między nimi różnice? Czy któraś z nich jest lepsza?

Różnice między nitowaniem a spawaniem

Spawanie jest szeroko popularnym procesem w świecie obróbki, jednak wymaga dużej wiedzy, umiejętności oraz precyzji. Nie jest to proces łatwy i szybki, a niektóre materiały bardzo trudno się spawa, a ich waga nabiera ciężaru. Alternatywą dla spawania w takich sytuacjach jest nitowanie.

Co to jest nitowanie?

Nitowanie jest skuteczną metodą łączenia elementów konstrukcyjnych. Technika ta ma już wiele lat, lecz dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii wciąż znajduje zwolenników i jest stosowana nawet przy produkcji nowoczesnych urządzeń.

Nitowanie polega na połączeniu dwóch lub więcej elementów ze sobą, mogą to być metale, drewno czy elementy sztuczne. Najczęściej nitowanie wykorzystuje się przy łączeniu blach, dźwigarów, a także wykonywania łączeń dla wsporników. Jeszcze kilka lat temu proces nitowania był bardzo czasochłonny oraz tworzony ręcznie przy użyciu młota oraz stempla do nitowania. Aktualnie cały proces przebiega szybko dzięki użyciu zaawansowanych maszyn, które charakteryzują się szybkością pracy oraz wygodą użytkowania. Chętnie wybieranym wariantem jest nitowanie na zimno, mniej czasochłonne, lecz bardzo skuteczne, które nie odkształca i nie osłabia łączonej konstrukcji. Nitowanie na gorąco wymaga podgrzewania nitów do temperatury 100°C, co prowadzi do wydłużenia całego procesu.

Wraz z rozwojem metody nitowania powstały różne elementy łączące. Obecnie mamy do wyboru nity o płaskim, krytym łbie lub posiadające soczewkową lub kulistą powierzchnię. To dzięki nim połączymy ze sobą zarówno elementy płaskie i cienkie.

Jak dobrać nity do nitowania?

Nity różnią się między sobą przede wszystkim kształtem łba. Wyróżnić można:

  • Nity z łbem płaskim,
  • Nity z łbem kulistym,
  • Nity z łbem grzybkowym,
  • Nity z łeb trapezowym,
  • Nity z łbem półokrągłym,
  • Nity z łbem soczewkowym,
  • Nity rurkowe,
  • Nity drążone.

Najlepiej wybierać je z uwagi na wytrzymałość łączenia. Długość nitu nie może być dłuższa niż jego średnica, ponieważ może to prowadzić do powstania wyboczeń w trakcie procesu łączenia.

Nitowanie można wykonać ręcznie za pomocą młotka (nitowanie uderzeniowe) lub przy użyciu nitownic hydraulicznych, elektrycznych, mechanicznych czy hydraulicznych. Nity wykonane są najczęściej ze stali, miedzi, aluminium oraz mosiądzu.

  1. Nity stalowe są najbardziej uniwersalne i wykorzystać je można podczas łączenia blach.
  2. Nity miedziane znakomicie przewodzą prąd i są szeroko stosowane przez przemysł elektryczny.
  3. Nity aluminiowe w zależności od zawartości magnezu mogą być stosowane do łączenia delikatnych materiałów, które łatwo można uszkodzić, a także do prac w miejscach podatnych na rozciąganie.

Jak działają nity zrywalne?

Głównym zastosowaniem nitów jest przemysł ciężki, jednak zastosowanie nitów zrywalnych wokół nas jest tak częste, że zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego sprawy. Do wykonywania połączeń z takich nitów potrzeba jedynie nitownicy oraz wiertarki. Za jej pomocą wiercimy otwór w miejscu, którym ma powstać połączenie, następnie w to miejsce wkładamy nit, a jego cienką końcówkę chwytamy nitownicą. Dociskamy do podłoża i kilkakrotnie ściskamy uchwyt nitownicy. Dzięki nitom zrywalnym możemy połączyć fragmenty telewizorów, a także obudowy tabletów i laptopów.

Spawanie i nitowanie to procesy od lat wykorzystywane przy łączeniu różnych elementów. Obie techniki mają swoje wady i zalety i sprawdzą się w różnych sytuacjach. Są to w dużej mierze techniki komplementarne.

źródło: azmet.com.pl – wkręty do regipsów