wtorek, 23 kwietnia, 2024

Leasing przede wszystkim kojarzy się z samochodami. To właśnie auta firmowe najczęściej finansuje się w ten sposób, gdyż jest to rozwiązanie wyjątkowo wygodne dla przedsiębiorców. Niewiele osób prowadzących działalność gospodarczą zdaje sobie sprawę, że z leasingu można skorzystać i w innych przypadkach. Leasing sprzętów elektronicznych to dobry pomysł zwłaszcza dla niewielkich firm. Jakie ma zalety, a jakie wady?

Leasing jest umową, na mocy której leasingodawca, np. firma leasingowa, przekazuje leasingobiorcy prawo do korzystania z określonej rzeczy. Może to być samochód, ale równie dobrze komputer czy telefon komórkowy. Umowa leasingowa zawsze obowiązuje przez ustalony czas, może to być 12 lub 48 miesięcy. W zamian za możliwość korzystania z danego sprzętu, leasingobiorca płaci leasingodawcy raty w wysokości zapisanej w umowie. Raty te płacone są miesięcznie.

Leasing w Polsce – rodzaje

W Polsce wyróżnia się kilka typów leasingu. Przede wszystkim należy wymienić leasing operacyjny (usługowy), który jest najpopularniejszy w kraju. W tej formie finansowania leasingobiorca może raty leasingowe wpisać w koszty uzyskania przychodu, nie może natomiast amortyzować sprzętu. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może dany produkt wykupić za określoną kwotę, ale nie zawsze jest to konieczne. W Polsce istnieje także leasing finansowy (kapitałowy) czy leasing zwrotny. Pojawił się także leasing konsumencki (prywatny), skierowany do osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

Leasing sprzętów elektronicznych – zalety

Leasing to wyjątkowo komfortowe rozwiązanie dla małych firm lub tych, które dopiero co weszły na rynek. Takie przedsiębiorstwa zazwyczaj nie dysponują wysokim kapitałem (lub wolą go przeznaczyć na inne wydatki), więc leasing może im znacznie ułatwić funkcjonowanie. Dzięki tej formie finansowania firmy nie muszą od razu wydawać dużej kwoty – sprzęt opłacają w wygodnych ratach miesięcznych.

Brak konieczności jednorazowej zapłaty za konkretne produkty to nie jedyne zalety leasingu. Potraktowanie rat leasingowych jako koszty uzyskania przychodu to także duża zaleta dla przedsiębiorstwa, gdyż zmniejsza wysokość podatku. Ponadto w leasingu nie ma potrzeby płacenia od razu całego VAT-u – płaci się go stopniowo, tak jak spływają faktury od leasingodawcy. Dużym atutem leasingu jest także fakt, że nie wymaga przejścia przez żadne skomplikowane procedury. Zazwyczaj firmy leasingowe oferują procedury uproszczone, więc nie tylko szybko uzyskuje się sprzęt, ale także nie ma potrzeby wypełniania setek dokumentów.

Leasing sprzętów elektronicznych – wady

Leasing komputerów czy telefonów to rozwiązanie, które posiada także wady. Trzeba mieć świadomość, że w leasingu właścicielem dobra pozostaje leasingodawca – jeśli dojdzie do niedotrzymania umowy przez leasingobiorcę, np. nastąpi opóźnienie w spłacie raty, wówczas może się okazać, że urządzenie trzeba będzie zwrócić. Ponadto umowy leasingowej nie da się nagle rozwiązać. Co więcej leasingodawca, mimo że formalnie jest właścicielem sprzętu, nie ponosi za niego odpowiedzialności – jeśli coś stanie się z komputerem lub telefonem, jest to wyłącznie problem leasingobiorcy.

Małe czy średnie firmy, które nie mają własnego kapitału, powinny zdecydować się na leasing. To najłatwiejszy i najwygodniejszy sposób, by wyposażyć przedsiębiorstwo w komputery i telefony, ale także drukarki, skanery, ksera. To najlepsza alternatywa dla kredytu, który jest bardzo ryzykowny, jeśli dopiero startujemy z działalnością.