środa, 29 listopada, 2023

Prowadzenie biznesu to nie tylko podejmowanie decyzji o strategicznym znaczeniu dla firmy, wprowadzanie nowych produktów i marketing. To również sfera finansowa. Coraz większa liczba przedsiębiorców korzysta z usług doradców podatkowych. Osoby prywatne również coraz chętniej stawiają na specjalistów w zakresie prawa podatkowego i księgowości. Z czego wynika wzrost zainteresowania usługami o tym charakterze?

W dbałości o finanse

Nie każdy dysponuje rozległą wiedzą na temat skomplikowanego świata finansów i prawa podatkowego, na bieżąco przecież aktualizowanego. Tym zajmuje się doradca podatkowy. Opiniuje on i objaśnia swym klientom ich zobowiązania podatkowe. To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie mają ani tyle czasu, ani głowy do lawirowaniu w gąszczu przepisów prawno-podatkowych. Czym jeszcze zajmuje się taki doradca? Wypełnia on zeznania podatkowe klienta i prowadzi w jego imieniu księgi podatkowe. Reprezentuje go także w trakcie trwania kontroli skarbowej i w urzędach. Wykwalifikowany doradca spełnia też zadania dodatkowe jak pomoc w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Stwarza to ciekawe możliwości dla dalszego rozwoju firm.

Popularność kancelarii podatkowych

Zmiany, jakie zaszły wraz z wprowadzeniem Nowego Ładu, spowodowały konsternację wśród przedsiębiorców. Konieczność zapoznania się z nowymi zasadami dotyczącymi zobowiązań podatkowych w dość krótkim czasie spowodowała wzrost zainteresowania usługami profesjonalistów w zakresie księgowości i prawa podatkowego. Obecnie niemal każda kancelaria podatkowa odbiera wiele zapytań w zakresie doradztwa. Dzięki usługom profesjonalistów, którzy przecież na co dzień zapoznają się z modyfikacjami prawa, dostosowanie się do zmian przebiega prawidłowo i zgodnie z oczekiwaniami. Wzrasta również świadomość korzyści wynikających z pomocy doradców podatkowych. Poprawnie prowadzone finanse firm i możliwości pozyskania nowych funduszy przemawiają za skorzystaniem z ich usług.

Jak wybrać dobrą kancelarię podatkową?

Istnieją dwie formy znalezienia odpowiedniej kancelarii podatkowej. Pierwsza z nich, ta bardziej konwencjonalna polega na zaczerpnięciu informacji wśród znajomych. Istnieje pewien cień szansy, że któryś z nich miał już kontakt z doradcą podatkowym i mógłby podzielić się doświadczeniami. Druga z kolei opiera się na dostępie do sieci. Korzystając z wyszukiwarki internetowej, można poszukać kancelarii, które funkcjonują w okolicy. Wybór powinna poprzedzić analiza pod kątem opinii dotychczasowych klientów. Dobrze jest też rzucić okiem na referencje i doświadczenie pracowników danej kancelarii.

Podsumowanie

Zainteresowanie usługami doradców podatkowych wzrosło w ostatnich kilku latach. Wpływ na to mają zmiany, jakie zaszły w prawie podatkowym wraz z wprowadzeniem Nowego Ładu oraz wzrost świadomości korzyści wynikających z usług kancelarii podatkowych. Specjaliści w dziedzinie finansów i prawa podatkowego wypełniają zeznania podatkowe klienta, reprezentują go w trakcie inspekcji skarbowej, świadczą usługi doradcze i pozyskują dofinansowania unijne. Dobrą kancelarię podatkową znaleźć można przez polecenie lub w Internecie.