wtorek, 23 kwietnia, 2024

Problemy ze snem stają się prawdziwą chorobą cywilizacyjną. Brak snu przekłada się oczywiście na naszą efektywność następnego dnia. Dla wielu osób borykających się z bezsennością sposobem na zrelaksowanie się w czasie nocnego czuwania jest muzyka. Nie tylko uprzyjemnia bezsenne godziny, ale często pozwala szybciej zasnąć.

Jaka muzyka będzie najlepsza podczas bezsennych nocy?

Wybór odpowiedniej muzyki, która ma uprzyjemnić nam bezsenny czas, zależy właściwie od naszych preferencji. Jeśli towarzyszą nam napięcia i przeczuwamy, że tej nocy nie uda nam się zasnąć, warto postawić na swoje ulubione składanki i wykonawców, którzy sprawią, że noc minie szybciej. Jeśli jednak szukamy sposobu, który pozwoli się zrelaksować i mimo wszystko zaznać odrobiny snu, warto postawić na muzykę klasyczną lub filmową. Wiele świetnych kompaktów znajdziesz w sklepie z płytami CD prowadzonym pod patronatem Polskiego Radia. Oto kilka propozycji albumów, które pomogą przetrwać bezsenną noc.

Muzyka klasyczna

Będzie najlepszym wyborem, jeśli chcemy się zrelaksować i spróbować zasnąć. Uczeni od lat podkreślają pozytywne oddziaływanie muzyki poważnej na nasz organizm – wpływa na częstotliwość oddychania, ciśnienie krwi czy aktywność serca. Jeśli będzie ona spokojna, z pewnością pomoże nam się odprężyć. Jakie płyty wybrać? Dobrym wyborem będzie np. płyta Fryderyk Chopin – Romantycznie. Zawarte na niej nokturny i mazurki z pewnością przypadną do gustu większości osób. Fanom wiolonczeli rekomendujemy natomiast płytę Dominika Połońskiego, na której znalazł się koncert wiolonczelowy a-moll Roberta Schumana oraz Fantazja na wiolonczelę, orkiestrę lub fortepian Aleksandra Tansmana.

Na specjalną uwagę zasługuje album Maxa Richtera „From Sleep”. Sam kompozytor nazwał płytę ośmiogodzinną kołysanką. Odtwarzanie albumu może rzeczywiście pomóc pokonać bezsenność – podczas przygotowań do nagrania Richter korzystał z rad amerykańskiego neurobiologa Davida Eaglemana, by dowiedzieć się, jak funkcjonuje ludzki mózg podczas zasypiania i samego snu. Efekt wyciszenia, relaksacji i nocnej zadumy gwarantowany.

Rock

Fanom tego gatunku muzycznego na pewno przypadną do gustu pozycje bardzo dobrze znane, aczkolwiek nieco spokojniejsze, które pomogą w spędzaniu bezsennych nocy. Proponujemy tutaj klasykę gatunku, która sprzyja odpoczynkowi i medytacji. Tutaj doskonale sprawdzi się cała kolekcja płyt Marka Niedźwieckiego ukazująca się w serii „Muzyka Ciszy”. Znajdziemy tu prawdziwe perły muzyki rockowej, utwory przełomowe, znane i kochane przez wszystkich.

Jazz

Muzyka jazzowa jest niezwykle wymagająca. Może jednak stanowić doskonałe tło w czasie, kiedy chcemy się odprężyć. Dobiegająca cicho z głośników sprzyjać będzie relaksacji. Proponujemy tutaj standardy jazzowe, które można odnaleźć na płytach z serii Polish Radio Jazz Archives. Muzyka piękna, a do tego w najlepszym wykonaniu.

Jest to tylko kilka z propozycji płytowych dla osób walczących z bezsennością. Warto zajrzeć do sklepu z płytami CD, by znaleźć coś, co umili bezsenne godziny.