piątek, 19 kwietnia, 2024

Języki programowania są obecnie jednym z najbardziej szukanych umiejętności, które są poszukiwane na rynku pracy. Każda aplikacja mobilna, program komputerowy oraz strona internetowa została zbudowana i zaprojektowana w oparciu o języki programowania. Jednym z najpopularniejszych języków jest PHP.

Czym jest język PHP

PHP jest interpretowanym skryptowym językiem programowania, który przeznaczony jest do budowania stron internetowych, serwerów oraz aplikacji internetowych. Jest to język w pełni darmowy (open-source) w związku z czym każda osoba może modyfikować kod w PHP oraz używać go do własnych celów.

PHP został stworzony w 1994 roku przez Rasmusa Lerdorfa, który zastosował stworzony przez siebie język do zliczania liczby odwiedzin gości na stronie internetowej.

Czy PHP jest językiem często wykorzystywanym?

Obecnie, język PHP jest najpopularniejszą wykorzystywaną technologią budowy stron internetowych. Z PHP korzysta się podczas tworzenia blogów, serwisów społecznościowych lub aplikacji do udostępniania muzyki i filmów. Najpopularniejszymi serwisami korzystającymi z tej technologii są Facebook, Yahoo!, Wikipedia czy WordPress.

Ze względu na swoją popularność, w przypadku jakiegokolwiek problemu, ogromna społeczność ekspertów PHP będzie mogła służyć pomocą. To sprawia, iż nauka języka jest już na samym starcie ułatwiona.

Czy warto nauczyć się języka PHP ?

Język PHP ma składnię podobną do znanych języków programowania jak C lub C++; jednak nauka jest znacznie prostsza niż w przypadku tych dwóch języków. Prosta składnia kodu zachęca więc do rozpoczęcia przygody z programowaniem właśnie od PHP. Popularność tego języka z jednej strony sprawia, iż szybko znajdziemy odpowiedź na problem, który napotkamy, z drugiej strony jest to bardzo pożądany przez pracodawców język. Zasługą tego jest jego wielka popularność i częstotliwość używania we wszystkich stronach www i aplikacjach webowych.

Do pisania kodu w języku PHP nie potrzebujemy żadnego specjalnego oprogramowania. W tani i szybki sposób mamy możliwość opublikowania swojego kodu.

Jeżeli ktoś zastanawia się nad tym, jaką technologię wybrać na początek swojej przygody z programowaniem, język PHP będzie doskonałym wyborem.