wtorek, 17 września, 2024

Nieszczelne okna stanowią często problem, z którym wydaje się, że możemy sobie poradzić jedynie poprzez ich wymianę w całym domu. Tak radykalne wyjście z pewnością byłoby trafne i przyniosłoby zamierzony efekt, jednak często wiąże się z ogromnymi kosztami, na które nie możemy sobie pozwolić. Zdarza się także, że problem ten tyczy się wynajmowanych mieszkań czy starych, zabytkowych kamienic, w których dokonanie takich zmian nie należy do najprostszych i wymaga szeregu działań ze strony lokatora. Warto jednak pamiętać, że poza wymianą okien istnieje kilka metod, minimalizujących niekorzystne skutki nieszczelnych okien, które są problemem samym w sobie, generującym znacznie więcej zmartwień.

Jakie skutki wiążą się z nieszczelnymi oknami? 

Najczęściej w pomieszczeniach, w których znajdują się nieszczelne okna, dochodzi do pojawiania się grzyba oraz wilgoci, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Mogą one skutkować dla nich chorobami układu oddechowego oraz przewlekłymi infekcjami. Nadmiar wilgoci może objawiać się kropelkami wody, które będą pojawiały się na samych oknach bądź na parapecie, znajdującym się pod nimi. Co ważne, wilgoć może również zaatakować ściany w naszym domu, tworząc przy tym nieestetyczny i niebezpieczny dla naszego zdrowia obraz. Dodatkowo takie pomieszczenia znacznie trudniej ogrzać, ponieważ mimo usilnych prób wciąż dochodzi do nadmiernej cyrkulacji chłodnego powietrza z zewnątrz z tym ogrzewanym w środku. W wyniku takich działań nawet kilkadziesiąt procent ciepła może zwyczajnie przedostawać się na zewnątrz, nie ogrzewając przy tym wnętrza naszego domu czy mieszkania.

Jak możemy poradzić sobie z nieszczelnymi oknami? 

Poza wymianą okien możemy zdecydować się na nieco mniej radykalne środki takie jak użycie środków do odgrzybiania czy samodzielne lub za pośrednictwem firmy osuszanie ścian. Tego rodzaju działania wymagają zastosowania odpowiednich środków chemicznych, którymi dysponują firmy, zajmujące się tym zawodowo. Możemy je także otrzymać w sklepach, zajmujących się dystrybucją środków chemicznych. Najlepszy efekt osiągniemy w przypadku połączenia obu metod ­– zarówno osuszania ścian z wilgoci oraz użycia środków do odgrzybiania. Tego rodzaju środki opierają się najczęściej na dużym stężeniu chloru, który ma silne właściwości grzybobójcze. Popularne są również środki, mające w swoim składzie srebro o właściwościach sprzyjających walce z pleśnią i grzybami. Dzięki temu są one skuteczne w nierównej walce z uciążliwym i nieestetycznym problemem. Powinniśmy także zorientować się, jak głęboko wniknął grzyb – jeśli sięga w głąb muru oraz tynku konieczne może być skucie całej konstrukcji, niekiedy do samych pustaków i ponowne tynkowanie pomieszczenia. W przeciwnym razie problem może nawracać, narażając nas na nowe koszty oraz związane z tym nieprzyjemności.

Wilgoć i pleśń są skutkiem problemu, jaki stanowią nieszczelne okna. Możemy walczyć z nimi, starając się doraźnie na nie reagować. Powinniśmy jednak pamiętać, że jeśli z czasem nie zdecydujemy się na wymianę okien na szczelne i dopasowane do pomieszczenia, to problem i tak będzie powracał. Nie należy tego bagatelizować, ponieważ sąsiedztwo pleśni i wilgoci nie jest korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia. W związku z tym warto podjąć wszelkie konieczne kroki do usunięcia źródła problemów, a w konsekwencji także tych wad, które pojawiły się w wyniku jego występowania w naszym domu.