piątek, 15 października, 2021

Zabawy sensoryczne mają na celu pobudzenie wielu zmysłów jednocześnie, tak aby stymulować ich jak najefektywniejszy rozwój. Latem warto postawić na zadania, które dodatkowo przyniosą maluchom ochłodzenie lub pomogą spędzić im czas w mieszkaniu aż do czasu, kiedy na zewnątrz zrobi się nieco chłodniej.

Zabawy sensoryczne z wodą

Wszelkie czynności związane z wodą najlepiej jest wykonywać na zewnątrz, aby uniknąć przemoczenia podłóg lub dywanów. Jedną z ciekawych propozycji jest zabawa z bańkami mydlanymi. Potrzebujemy w tym celu miski napełnionej wodą z mydłem lub delikatnym środkiem myjącym dla niemowląt, który pomoże uniknąć podrażnień, jeśli płyn dostanie się do oczu. Dorośli mogą puszczać bańki, które maluchy będą próbowały łapać, ćwicząc swoją koordynację, refleks i spostrzegawczość. Do miski możemy też rzucić różne kolorowe przedmioty i zachęcać dzieci, by je wyławiały rączkami lub przy pomocy plastikowego sitka. Inną metodą może być przygotowanie kolorowych kostek lodu z barwnikiem spożywczym oraz kilku misek i pojemników z wodą. Dziecko może przelewać wodę między pojemnikami, a także obserwować, jak zabarwiony lód roztapia się i zmienia kolor płynu. Jest to ćwiczenie, które stanowi dla maluchów zarówno wspaniałą zabawę, jak i naukę dotyczącą rodzajów stanów skupienia oraz różnicy temperatur.

Zabawy sensoryczne z domowym piaskiem

W celu uniknięcia spożycia piachu przez najmłodsze dzieci, najlepiej jest przygotować proszek z produktów spożywczych. Tego typu zabawa może odbywać się zarówno w budynku, jak i na zewnątrz. W szerokim pudełku lub szczelnej skrzyni mieszamy mąkę kukurydzianą z wodą i opcjonalnym dodatkiem barwnika spożywczego. W taki sposób uzyskujemy piasek kinetyczny, który dobrze się klei i jest łatwy do posprzątania. Maluchy mogą ugniatać go i formować rączkami lub skorzystać z foremek do piaskownicy. Inną propozycją na zabawę z piaskiem jest wysypanie kaszy lub mąki na drewnianą stolnicę lub inną płaską powierzchnię. Stworzona tak tablica do rysowania to mnóstwo zabawy, którą w łatwy sposób odnawiamy poprzez dosypanie kolejnej porcji proszku lub rozprowadzenie go jednym gestem dłoni.

Kolory, kształty, tekstury

Gry z kolorami i teksturami rozwijają nie tylko zmysł wzroku oraz dotyku, ale równie często także słuchu. Jedną z takich propozycji jest przygotowanie przezroczystych pudełek z kolorowym nieugotowanym makaronem w różnych kształtach. Dzieci mogą go przesypywać, grzechotać wypełnionymi opakowaniami, rączkami badać kształty i obserwować, jak układają się na sobie warstwami. Inną metodą jest przygotowanie pudełka rozmaitości, do którego wsypujemy skrawki kolorowych materiałów, papierków, folii czy filcu. Następnie pokazujemy maluchom, że na dnie zbiornika umieszczamy zabawki, które muszą wyłowić, sięgając dłonią w głąb pojemnika. W ten sposób badają tekstury i uczą się rozpoznawać przedmioty po dotyku. Jeszcze innym pomysłem może być przygotowanie woreczków strunowych, które napełniamy niewielką ilością różnych barwników, szczelnie zamykamy i podajemy dzieciom do mieszania. Mogą w ten sposób obserwować, jak barwy łączą się ze sobą, tworząc niezwykłe odcienie i interesujące kształty.

Wakacje, którym towarzyszą upały, nie muszą być czasem spędzonym nudnym. Możemy wykorzystać najróżniejsze przedmioty domowe, by umilić dzieciom czas w niekonwencjonalny sposób.