wtorek, 23 kwietnia, 2024

Praca w domu wymaga stworzenia stanowiska, które będzie w pełni ergonomiczne, ułatwi koncentrację oraz skutecznie odizoluje od pozostałych domowników na kilka godzin. Oczywiście warto zadbać nie tylko o odpowiednią pozycję przy biurku, ale również o optymalne oświetlenie. Jak zatem zorganizować sobie przymusowy home office w dobie pandemii koronawirusa, aby nie zaszkodzić własnemu zdrowiu?

Ergonomia pracy w domowym zaciszu

Zła postawa przy komputerze może być przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych. Ból pleców i nadgarstków, drętwiejące kończyny, piekące oczy czy migreny to tylko nieliczne przykłady, które z czasem mogą prowadzić do dużo poważniejszych schorzeń. Zgodnie z zaleceniami Państwowej Inspekcji Pracy mebel, na którym stoi komputer powinien być na tyle szeroki i głęboki, aby znalazło się na nim miejsce na komputer oraz swobodne operowanie myszką i klawiaturą. Jego wysokości musi być natomiast dostosowana do wysokości podłokietników fotela. Kolejnym elementem, o który należy zadbać, organizując home office, jest krzesło lub fotel. Powinno ono zagwarantować wygodną pozycję ciała i pełną swobodę ruchów. Dobrze, aby było wyposażone w regulację siedziska, które powinno znajdować się ok. 40-50 cm nad podłogą. Dodatkowym ułatwieniem z pewnością będzie regulacja oparcia, umożliwiająca dostosowanie jego wysokości i kąta pochylenia do użytkownika oraz regulowane podłokietniki. Warto także zwrócić uwagę na płytę siedziska, która musi być odpowiednio wyprofilowana.

Oświetlenie stanowiska pracy

W trakcie home office należy zadbać również o optymalną jasność pomieszczenia, w którym znajduje się stanowisko pracy. Ma to bowiem przełożenie nie tylko na zdrowie i ogólne samopoczucie, ale również na efektywność pracy. Monitor komputera nie może być zatem jedynym źródłem światła na biurku. Ważne jest oświetlenie ogólne w postaci żyrandola czy lampy wiszącej umiejscowione w centralnym punkcie pomieszczenia. Niezbędne będą też punktowe źródła światła, takie jak duża lampa stojąca czy lampki biurowe. Ich optymalna jasność do czytania, pisania czy pracy przy komputerze kształtuje się na poziomie 1000 lumenów. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się lampki biurowe LED, emitujące chłodne światło zawierające niebieski pigment. Nie męczy ono oczu i wspomaga koncentrację. Warto dodać, że w przypadku osób praworęcznych, lampa stojąca na biurku powinna znajdować się z lewej strony, a u leworęcznych po prawej. Dobrze, aby miała regulowane ramię i została umiejscowiona min. 35 cm od oświetlanej powierzchni. Ciekawym rozwiązaniem jest tzw. lampka z klipsem, która może zostać zamocowana na krawędzi blatu lub półki z książkami.

Podsumowując, prawidłowe ułożenie ciała i właściwe oświetlenie sprawią, że praca w domu będzie o wiele bardziej komfortowa, a przy tym wydajniejsza.