wtorek, 23 kwietnia, 2024

Jeśli odczuwasz nieprzyjemne pieczenie, swędzenie lub pojawiło się u Ciebie zaczerwienienie to najprawdopodobniej należysz do grupy kobiet z dolegliwością zwaną suchością pochwy. Niektóre z nas odczuwają również ucisk w podbrzuszu lub mają wrażenie suchości, które zdecydowanie utrudnia nam prowadzenie zdrowego i satysfakcjonującego życia seksualnego.

Jak zapobiegać suchości pochwy?

Do najbardziej popularnych oraz najłatwiejszych rozwiązań należą tabletki na suchość pochwy oraz globulki dopochwowe. Aby wybrać odpowiedni sposób leczenia, należy pamiętać o zasadzie, że to co jest dobre dla mnie, niekoniecznie będzie się sprawdzało u mojej mamy czy cioci. Dlatego słuchajmy rad specjalistów. Dobór prawidłowego leczenia lub przeciwdziałania suchości pochwy powinien być dobrany indywidualnie w zależności od czynnika powodującego suchość – najlepiej podczas konsultacji z lekarzem.

Kiedy tabletki na suchość pochwy?

Tabletki są zalecane w szczególności dla kobiet dojrzałych w wieku menopauzalnym. W skład tabletek wchodzą estrogeny, które są naturalnymi hormonami żeńskimi. Estrogeny sterują kobiecą płodnością, są odpowiedzialne za prawidłowe miesiączkowanie, nasze irytujące nieraz płeć przeciwną zmiany nastrojów, piękne krągłości, gładką cerę – czyli całą naszą kobiecą siłę. Kiedy zbliża się wiek menopauzalny poziom estrogenu spada, co może mieć skutek w pojawieniu się m.in. suchości pochwy. Jeśli należysz do grupy kobiet, które dotknął ten problem, pamiętaj że tabletki na suchość pochwy zawierające hormony są dostępne jedynie na receptę, a ich przyjmowanie powinno być zgodne z zaleceniami lekarza.

Kiedy globulki dopochwowe na suchość pochwy?

Globulki dopochwowe są bardzo często stosowanym oraz łatwo dostępnym środkiem na suchość pochwy. Możesz je kupić w każdej aptece bez recepty, gdyż nie zawierają one hormonów żeńskich. Są zalecane dla kobiet w okresie menopauzy, ale również dla kobiet, które borykają się z suchością przed miesiączkowaniem, w wyniku infekcji intymnej lub z innych przyczyn, które należy zdiagnozować u lekarza ginekologa. Globulki dopochwowe w swoim składzie zawierają m.in. kwas hialuronowy, który jest odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowej wilgotności w pochwie oraz prawidłowego napięcia i elastyczności ścianek pochwy. Drugim istotnym składnikiem jest kwas mlekowy, który odpowiada za utrzymanie prawidłowego pH błony śluzowej. Ich aplikacja jest łatwiejsza niż się wydaje, a ich działanie można odczuć już po pierwszej globulce.

Jeśli borykasz się z suchością pochwy pamiętaj, aby terapię hormonami stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza, a każde niepokojące objawy zgłaszać mu na bieżąco. Jeśli natomiast zastosowałaś globulki dopochwowe, zwróć uwagę na to, że okres terapii wynosi 7 dni. Jeśli Twój problem nie ustępuje, nie obawiaj się zwrócić do lekarza. Lepiej jest raz zdiagnozować problem i go wyeliminować lub jedynie zapobiegać, aby ta nieprzyjemna dolegliwość już nigdy Cię nie zatrzymała w działaniu.