piątek, 19 kwietnia, 2024

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa jest bardzo ważna, ponieważ kształtuje przyszły wizerunek dentysty i utrwala pewne skojarzenia. Lepiej, aby w tym czasie nie były wykonywane żadne zabiegi kojarzące się z bólem czy dyskomfortem. Powinna to być wizyta adaptacyjna, na której dziecko zapozna się z działaniem różnych urządzeń w gabinecie i nauczy się prawidłowej techniki szczotkowania zębów. W trakcie wizyty adaptacyjnej można wykonać bezbolesne zabiegi fluoryzacji zębów mlecznych specjalnym lakierem, który zapobiega powstawaniu próchnicy. Właściwy przebieg pierwszej wizyty ma duży wpływ na późniejsze podejście małego pacjenta do leczenia zębów.

Kiedy należy zacząć korzystać z usług gabinetu dentystycznego?

Stomatologia dziecięca zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem zębów u najmłodszych już od momentu ząbkowania. Rodzice powinni wybrać się do stomatologa między 6 a 12 miesiącem życia dziecka, aby prawidłowo ocenić proces rozwoju twarzoczaszki i moment rozpoczęcia wzrostu zębów. Zęby mleczne są słabo zmineralizowane, dlatego dużo szybciej się psują. Zakres stomatologii dziecięcej obejmuje leczenie zębów mlecznych, choroby błony śluzowej jamy ustnej, przebieg ząbkowania i różne wynikające z tego nieprawidłowości. Zęby mleczne należy kontrolować średnio co trzy miesiące. Nie należy lekceważyć leczenia zębów mlecznych, ponieważ ich przedwczesne wypadanie prowadzi do problemów z wyrastaniem zębów stałych, a następnie wad zgryzu i konieczności leczenia ortodontycznego.

Zabiegi stomatologiczne wykonywane u dzieci

Dbanie o zęby w młodym wieku jest priorytetowe, ważne jest również, aby rodzice wychowując przez przykład, sami często korzystali z usług dentystycznych. Kilkuletnie dziecko bierze przykład z rodziców, dlatego szczególną uwagę trzeba zwrócić na regularność szczotkowania zębów. Najczęściej wykonywane zabiegi z zakresu stomatologii dziecięcej (oprócz fluoryzacji) to między innymi:

  • lakowanie zębów,
  • leczenie ubytków,
  • infiltracja próchnicy,
  • usuwanie zębów mlecznych,
  • leczenie kanałowe mleczaków,
  • i inne.

Lakowanie zębów mlecznych polega na pokryciu ich uszczelniaczem, czyli lakiem, co zapobiega powstawaniu próchnicy w trudno dostępnych miejscach. U dzieci takie miejsca są szczególnie narażone na zaleganie resztek pokarmowych i psucie się zębów. Ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie kolorowych laków – w kolorze wybranym przez małego pacjenta. Leczenie ubytków w zębach mlecznych jest bezbolesne, przy większych stosowane są specjalne znieczulenia bez użycia igły. Wypełnienia dla dzieci także są dostępne w różnych kolorach. Wyleczony ząb dziecko może obejrzeć na monitorze za pomocą maleńkiej kamery wewnątrzustnej.

Zastosowanie zabiegu infiltracji polega na leczeniu zębów bez użycia wiertła. W początkowej fazie próchnicy jest ona dostrzegalna w postaci małych, żółtych plamek i wówczas można zastosować preparat o nazwie ICON. Jest to żywica, która twardnieje i uszczelnia miejsca, w których doszło do uszkodzenia szkliwa. Dzięki infiltracji chory ząb może być leczony bez odczuwania bólu i niszczenia zdrowych tkanek.

W sytuacji, kiedy ząb jest bardzo zniszczony przez próchnicę, należy go usunąć. Zadaniem zębów mlecznych jest trzymanie miejsca dla zębów stałych. Jeśli zostaną przedwcześnie usunięte, trzeba wykonać utrzymywacze przestrzeni. Zabezpieczają one miejsce przed przemieszczeniem się innych zębów i zapewniają wystarczającą ilość miejsca dla zęba trzonowego.

Zabiegi z zakresu stomatologii dziecięcej mogą być wykonywane z zastosowaniem sedacji wziewnej, czyli gazu rozweselającego. Bezwonna mieszanina gazu, podtlenku azotu jest podawana przez specjalną maseczkę i powoduje stan rozluźnienia i uspokojenia. Pacjent jest cały czas świadomy i chętnie wykonuje polecenia lekarza.

Zainwestuj w przyszłość dziecka!

Stomatologia dziecięca oferuje szereg rozwiązań dostosowanych do potrzeb małych pacjentów. Warto zadbać o zdrowie zębów mlecznych i utrzymanie ich aż do czasu naturalnej wymiany uzębienia. Pozwoli to uniknąć długotrwałego i skomplikowanego leczenia w przyszłości. Zbyt szybka utrata zębów mlecznych często prowadzi do skomplikowanych wad zgryzu, wymagających interwencji ortodonty.