wtorek, 23 kwietnia, 2024

Hodowla zwierząt to zajęcie nie tylko niezwykle absorbujące, ale przede wszystkim wymagające szczególnej dokładności i staranności. By włożona w hodowlę praca wydała odpowiednie plony przez cały rok, trzeba skupić się na zapewnieniu zwierzętom odpowiednich warunków, zarówno środowiskowych, jak i żywieniowych.

Trzoda chlewna, jak ludzie – do zdrowego rozwoju potrzebują dokładnej opieki. Optymalizując ich środowisko życia maksymalizuje się prawdopodobieństwo udanej hodowli. Dlatego tak istotne w tej branży jest przykładanie uwagi nie tylko do warunków życia, ale także do sposobu zachowania naszych zwierząt tak, by w razie odstępstw od normy móc jak najszybciej zareagować. Dlaczego tak ważne może być uzupełnianie paszy o witaminę C?

Czy jest witamina C?

Witamina C, inaczej nazywana kwasem L-askorbinowym jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmów ludzkich i zwierzęcych. Występuje powszechnie w roślinach, ale jego wysokie koncentracje można stwierdzić także w tkankach zwierząt. Jest jednym z głównych mechanizmów obronnych, znajduje się w surowicy zwierzęcia. Jest silnym przeciwutleniaczem, działa detoksykująco, hamuje rozwój wolnych rodników. Pomaga układowi immunologicznemu utrzymać stan zdrowia, zmniejsza częstość występowania stanów chorobowych u zwierząt. Według badań prowadzonych przez Susan D. Eicher z 2006 roku zastosowanie suplementacji witaminy C u świń miało wpływ na wzrost ilości granulocytów i limfocytów. Jest też ważnym elementem procesu krzepnięcia krwi. Zapotrzebowanie świń zarówno na składniki odżywcze, jak i witaminy zależy od kilku różnych czynników, m.in. płci, wieku, stanu zdrowia i tempa wzrostu i warunków środowiskowych. Witaminie C należy poświęcić więcej uwagi ze względu na to, iż świnie są w stanie samodzielne syntetyzować ją w swoim organizmie i w zależności od sytuacji zaistnieć może potrzeba jej suplementacji.

Kiedy podać świniom witaminę C?

Żywienie trzody chlewnej to czynnik, który decyduje o opłacalności produkcji. Należy skupić się na dostarczeniu składników niezbędnych do życia świń – przede wszystkim białka oraz energii. To od nich zależeć będzie, jaki efekt hodowli otrzymamy. Są jednak przypadki, kiedy przydatne staną się dodatki paszowe uzupełniające dietę zwierząt w witaminę C. Spadek syntezy kwasu L-askorbinowego w organizmie świń następuje m.in. w sytuacji, gdy te wystawione są na negatywne czynniki zewnętrzne, bądź znajdują się w sytuacji stresowej. Do takich zdarzeń należy narażenie na stres cieplny, gdy warunki środowiskowe nie są korzystne. Upały to nie jedyny przypadek mogący spowodować potrzebę suplementacji. Takimi sytuacjami będą także zmiana paszy, okres przed i po przewozie zwierząt, czy w trakcie przemieszczania ich wewnątrz budynku chlewni. Warto także wdrożyć witaminę C do diety w trakcie rekonwalescencji po infekcjach różnego typu. Dla tuczników nie należy przekraczać dziennej dawki 300 – 400 mg., ponieważ mimo bezpieczeństwa tej substancji zbyt duża podaż może spowodować zahamowanie naturalnej syntezy witaminy w organizmie świni.